Google+

Prace eksploatacyjne i remontowe przy urządzeniach elektroenergetycznych, w zależności od zastosowanych metod i środków ochrony zapewniających bezpieczeństwo pracy, mogą być wykonywane pod napięciem, w pobliżu części pod napięciem lub przy wyłączonym napięciu. Przed rozpoczęciem prac należy zapewnić elektromonterom odpowiednią technologię oraz wyposażyć ich w wymagane narzędzia. Ze względu na wymogi bezpieczeństwa, poziom skomplikowania oraz koszty związane często z koniecznością użycia ciężkiego sprzętu, naprawa kabli energetycznych wymaga nie tylko doświadczenia, ale także zastosowania odpowiednich zestawów naprawczych, w skład których oprócz tulejek, taśm i muf, wchodzą także właściwie dobrane narzędzia.

energotytan-narzedzia-dla-fachowcow Fot. 1.
energotytan-narzedzia-dla-fachowcow Fot. 2. energotytan-narzedzia-dla-fachowcow Fot. 3. energotytan-narzedzia-dla-fachowcow Fot. 4. energotytan-narzedzia-dla-fachowcow Fot. 5. energotytan-narzedzia-dla-fachowcow Fot. 6. energotytan-narzedzia-dla-fachowcow Fot. 7. energotytan-narzedzia-dla-fachowcow Fot. 8. energotytan-narzedzia-dla-fachowcow Fot. 9. energotytan-narzedzia-dla-fachowcow Fot. 10. energotytan-narzedzia-dla-fachowcow Fot. 11. energotytan-narzedzia-dla-fachowcow Fot. 12.

Cięcie kabli wymaga zwykle użycia bardzo dużej siły i to w miejscach o ograniczonym dostępie. Nożyce mechaniczne Energotytan wyposażone są w precyzyjne hartowane ostrza przeznaczone do cięcia kabli i przewodów Cu/Al jedno- i wielożyłowych do średnicy 100 mm. Dzięki dużemu przełożeniu dźwigni i optymalnej geometrii ostrzy wymagają one niewielkiej siły użytkownika, a uzyskane cięcie jest czyste i gładkie, bez miażdżenia i deformacji przewodu. Nożyce dostępne są także w wersji zapadkowej oraz z teleskopowymi ramionami, nadają się one idealnie do prac w wąskich przestrzeniach, a niewielka waga i rozmiary niektórych modeli pozwalają na ich obsługę jedną ręką (fot. 1, 2 i 3).
Kolejną grupę stanowią ręczne nożyce hydrauliczne i elektrohydrauliczne, wyposażone standardowo w obrotową, zamykaną głowicę, ciśnieniowy zawór zwrotny i jedno- lub dwubiegowy napęd ręczny lub akumulatorowy, zapewniający komfort i bezpieczeństwo pracy. Urządzenia te cechuje lekka kompaktowa konstrukcja i możliwość przerwania operacji na każdym etapie. Umożliwiają one cięcie kabli Al i Cu do średnicy 65 mm (model HS-85 i ES-65-18) (fot. 4 i 5).
Do cięcia kabli o największych średnicach, do 120 mm, polecamy hydrauliczne głowice tnące (fot. 6 i 7), do napędu których wykorzystać można wszystkie dostępne pompy ręczne, pneumatyczne, elektryczne, akumulatorowe oraz spalinowe agregaty hydrauliczne Energotytan o ciśnieniu roboczym 700 bar (fot. 8). W razie konieczności cięcia kabli o średnicy do 120 mm, które mogą znajdować się pod napięciem, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie użycie zestawu hydraulicznego IHN-120 do bezpiecznego cięcia, który zapewnia ochronę operatora w przypadku omyłkowego cięcia przewodu pod napięciem do 30 kV (fot. 9). W celu przygotowania przewodów NN i SN do wykonania idealnego połączenia możemy posłużyć się walizkowym zestawem korowarek Energotytan E-003. Dwufunkcyjne urządzenie M-500 umożliwi nam łatwe i bezpieczne usunięcie zewnętrznego płaszcza (o średnicy 15-50 mm) oraz izolacji XLPE (o grubości 8-10 mm). Za pomocą korowarek serii „S” lub „KSK” usuniemy ekran półprzewodzący wytłaczany przy zachowaniu jednolicie zdartej powierzchni. Ochronę końcówek łączących przed uszkodzeniem zapewni nam urządzenie KS-U, służące do ścinania ostrych krawędzi izolacji na kablach i żyłach do 300 mm2 (fot. 10).
Podobnie do narzędzi tnących, urządzenia do zaprasowywania końcówek i tulejek występują w analogicznych wersjach napędu. Najbardziej uniwersalna praska mechaniczna PM-60-CK z teleskopowymi rączkami, obrotową i otwieraną głowicą oraz wymiennymi matrycami serii M22, ma zakres pracy Cu /Al do 300 mm². Alternatywą zapewniającą większy komfort przy tym przekroju są dwubiegowe ręczne praski hydrauliczne, w których zaprasowywanie końcówek dokonuje się poprzez pompowanie ruchomą dźwignią oraz praski elektrohydrauliczne zasilane akumulatorem. Urządzenia te wyposażone są w obrotową głowicę oraz zawór bezpieczeństwa. Rozwarcie szczęk następuje samoczynnie po zwolnieniu zaworu odciążającego lub zadziałaniu układu zabezpieczającego, a sama operacja zaciskania może zostać przerwana na każdym etapie (fot. 11 i 12). Pełna oferta narzędzi dostępna na www.energotytan.com

Adrian Zając