Google+

W dobie dynamicznego rozwoju elektroenergetyki oraz ciągłego jej unowocześniania firma Energotytan spełniając oczekiwania klientów połączyła swe siły z Grupą Tractel, która jest wiodącym w świecie producentem profesjonalnych urządzeń dynamometrycznych oraz wciągnikowych. Firma ma w ofercie 6 modeli dynamometrów standardowych, jak również zajmuje się różnego rodzaju rozwiązaniami na zamówienie indywidualne. Dzięki zawansowanej technologii produkcji oraz własnemu działowi projektowemu, jest w stanie zaprojektować przyrządy pomiarowe praktycznie do każdego istniejącego na rynku dźwigu, suwnicy lub innego urządzenia do transportu bliskiego.

Fot. 1. Odporna na udary walizka Fot. 1. Odporna na udary walizka
Fot. 2. Pulpit sterowniczy do dynamometru Dynafor LLX2 Fot. 2. Pulpit sterowniczy do dynamometru Dynafor LLX2 Fot. 3. Wciągarki łańcuchowa Fot. 3. Wciągarki łańcuchowa Fot. 4. Dynamometr przenośny Dynafor LLX2 Fot. 4. Dynamometr przenośny Dynafor LLX2 Fot. 5. Dynamometr LLZ2 Fot. 5. Dynamometr LLZ2

Topowymi modelami z gamy dynamometrów przenośnych stosowanych w energetyce są Dynafor LLX2 (fot. 4) oraz LLXh (zakres pomiaru 0,5 t-250 t). To urządzenia o bardzo dużej precyzji działania (0,1% wartości końcowej) wyposażone w pulpit sterowniczy (fot. 2), który można użytkować zdalnie (zasięg 80 m). Pasmo częstotliwości 2,4 GHz umożliwia jednoczesną pracę aż do 16 dynamometrów obok siebie bez wzajemnego zakłócania się. Poza tym jeden panel sterowniczy może wskazywać 4 wartości z 4 różnych przyrządów pomiarowych. Dzięki temu operator dźwigu może np. kontrolować za pomocą panelu rozkład ciężaru obciążenia zawieszonego w kilku punktach. Użyteczna funkcja sumowania umożliwia operatorowi wyświetlanie łącznego ciężaru z 4 dynamometrów jednocześnie. Sprzęt ma stopień ochrony IP66, dzięki czemu jest odporny na działania wpływów atmosferycznych (kurz, woda) i może być użytkowany na wolnym powietrzu przez cały rok (zakres temperaturowy od -20°C do 40°C). Przyrząd LLX2 jest wyposażony w opatentowane uchwyty, które są kompatybilne ze standardowymi akcesoriami łańcuchowymi. Wpływa to na wygodę użytkowania oraz możliwość współpracy z szeroką gamą zawiesi. Dodatkową opcją jest możliwość połączenia urządzenia poprzez port USB z komputerem. Specjalne oprogramowanie umożliwia jednoczesną edycję wartości z 8 przyrządów pomiarowych. Wartości mogą być pokazywane zarówno w formie cyfrowej, jak i graficznej. Cała analiza może być łatwo eksportowana do arkusza Excel. Gama modeli Dynafor LLX2 oraz LLXh znajdzie zastosowanie w każdym przemyśle. Zakres pomiaru od 0,5 t aż do 250 t daje nieograniczone możliwości pomiaru największych nawet obciążeń.
Najnowszym obecnie dynamometrem z wyświetlaczem cyfrowym służącym do pomiarów sił ciągnięcia i podnoszenia podczas budowy linii napowietrznych jest model LLZ2 (fot. 5). Szeroki zakres pracy tych modeli to 1 t, 3,2 t, 6,3 t, 12,5 t oraz 20 t z precyzją działania 0,3%, natomiast czas pracy urządzenia to aż 350 godzin. Każde urządzenie dostarczane jest w odpornej na udary walizce z piankowym wypełnieniem zabezpieczającym urządzenie przed uszkodzeniem w transporcie (fot. 1).
Kolejną grupą narzędzi stosowanych do budowy i konserwacji linii napowietrznych są wciągarki łańcuchowe (fot. 3). Rozbudowana gama tych urządzeń o dopuszczalnej obciążalności roboczej od 500 kg do 6000 kg wykonana jest z wysoko rozciągliwego gatunku stali. Wciągarki mogą być używane w każdej pozycji zarówno na placu budowy, jak i w hali fabrycznej ze względu na zastosowanie w mechanizmie podwójnego hamulca zapadkowego.

www.energotytan.com