Google+
Advertisement

Dynamiczny rozwój nowych technologii sprawił, że współczesne napędy akumulatorowe przeszły prawdziwą rewolucję nie tylko pod względem gabarytów, ale przede wszystkim w zakresie zastosowanych w nich rozwiązań technologicznych. Narzędzia elektrohydrauliczne ENERGOTYTAN kojarzone są nie tylko z niezawodnością działania, ale także z doskonałymi parametrami pracy, co powoduje, że cieszą się coraz większym uznaniem wśród elektroinstalatorów. Wybór tych urządzeń zaciskających i tnących powoduje szybki zwrot z inwestycji, zapewniając przy tym użytkownikom znacznie większy komfort pracy, niż tradycyjne narzędzia o napędzie hydraulicznym, zwiększając jednocześnie wydajność.

Narzędzia akumulatorowe do obróbki kabli z Energotytanu
Fot. 1 Fot. 1 Fot. 1 Fot. 2 Fot. 1 Fot. 3 Fot. 1 Fot. 4 Fot. 1 Fot. 5 Fot. 1 Fot. 6 Fot. 1 Fot. 7

Narzędzia serii EK z napędem elektrycznym zasilane są z wydajnych akumulatorów 5 Ah w technologii Li-Ion. Narzędzia wyposażono w obrotową o 180o głowicę roboczą z możliwością ręcznego zwolnienia ciśnienia, automatyczny zawór bezpieczeństwa zwalniający ciśnienie po osiągnięciu przez narzędzie ciśnienia maksymalnego, podświetlenie LED miejsca pracy, oprogramowanie diagnostyczno-serwisowe, oraz dwubiegowy system hydrauliczny zapewniający szybki posuw matrycy lub ostrza do obrabianego elementu oraz wolny ruch matryc podczas zaciskania lub cięcia w celu wykorzystania 100% siły nacisku. Każdy, kto stanął przed koniecznością doboru matryc do zagniatania końcówek rurowych różnych typów i standardów, wie, że proces ten jest dosyć skomplikowany i przed zakupem odpowiedniego zestawu, nieodzowna jest specjalistyczna konsultacja lub szkolenie. Użycie nieodpowiednich dla danego typu końcówek matryc jest zagrożeniem zarówno dla narzędzia (możliwość uszkodzenia głowicy), jak i dla zachowania właściwych parametrów elektrycznych połączenia.
Najnowsza generacja narzędzi zagniatających, który firma Energotytan wprowadziła właśnie do swojej oferty eliminuje powyższy problem, pozwalając skupić się na samej pracy, z pominięciem rozwiązywania złożonych zagadnień technicznych. Urządzenia te nie wymagają wymiany matryc zaciskających, gdyż są wyposażone w bezmatrycowe głowice przeznaczone do zaciskania końcówek i łączników rurowych.
Sercem akumulatorowych urządzeń bezmatrycowych serii EK jest ich specjalna głowica zamykana w prasce EK400B (fot. 1) lub otwarta praska EK240B (fot. 2), w której zamontowane są cztery poruszające się parami bolce: jedna z par porusza się w pionie, a druga poziomo, tworząc na zaciśniętej końcówce lub tulejce czterostronne szczelne zagniecenie (fot. 3). Technologia ta pozwala na pewne i błyskawiczne zaciskanie w jednym urządzeniu dowolnych końcówek rurowych i tulejek Cu i Al ( także DIN ) w zakresie 6-400 mm2, bez ryzyka powstawania niewygodnych wypływek, które bardzo często zdarzają się podczas zaciskania na sześciokąt. Jednocześnie skraca to czas wykonywania wszelkiego rodzaju muf kablowych oraz wyklucza możliwość popełnienia pomyłki, a więc i wykonania wadliwego zaciśnięcia. Co najważniejsze jakość i trwałość zagnieceń „bezmatrycowych” nie ustępuje tej otrzymywanej przy użyciu tradycyjnych matryc (fot. 4). Wszystkie oferowane przez nas praski bezmatrycowe zaciskają z siłą 50 kN.
Przykładem udanego procesu miniaturyzacji są także narzędzia tnące Energotytan serii EK (fot. 5), które pomimo niewielkich rozmiarów i niskiej wagi z powodzeniem radzą sobie z kablami o przekroju do 240 mm2, tnąc je z siłą do 45 kN. Zasilane bateriami Li-Ion 18 V, pozwalają na wykonanie nawet do 100 operacji na jej jednym ładowaniu. Możliwość swobodnej obsługi jedną ręką, obrotowa głowica 180o, ergonomiczny uchwyt oraz LED-owe podświetlenie miejsca pracy sprawiają, że urządzenia kolumnowe zyskują coraz większe uznanie wśród instalatorów, dowodząc swojej przydatności zwłaszcza w wąskich przestrzeniach roboczych.
Wprowadzenie wielofunkcyjnego sterowania elektronicznego umożliwiło nie tylko sygnalizację kluczowych parametrów pracy za pomocą wskaźników LED (fot. 6), ale również komunikację z samym urządzeniem. Wprowadzone w 2016 r. pistoletowe nożyce akumulatorowe (fot. 7) dysponują siłą 60 kN, pozwalającą na przecinanie kabli 4x240 mm2 i są dostarczane ze specjalnym oprogramowaniem, które po zainstalowaniu na komputerze PC pozwala użytkownikowi – za pomocą umieszczonego w obudowie złącza USB – na transmisję i analizę danych eksploatacyjnych i diagnostycznych zapisanych w pamięci urządzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu, dostępnemu do niedawna jedynie w autoryzowanych punktach serwisowych, poznamy dokładną liczbę wykonanych cykli, ich szczegółowe parametry, ogólny stan techniczny narzędzia, a także zaplanujemy termin jego następnego przeglądu serwisowego. W przypadku problemów wygenerowany na podstawie takich danych raport może zostać przesłany bezpośrednio do serwisu.
Mamy nadzieję, że chociaż skrótowo udało nam się przybliżyć Państwu tą ciekawą grupę urządzeń – w przypadku pytań jak zwykle pozostajemy do Państwa dyspozycji i zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Adrian Zając
www.energotytan.com

Megger przyrządy pomiarowe nr 1 na świecie - niezawodne w każdych warunkach - gwarantowana wiarygodność i powtarzalność pomiarów - ...mierzymy od 1889 roku