Firma Mennekes jest znana przede wszystkim jako producent najwyższej jakości gniazd i wtyczek przemysłowych. Przez ponad 80 lat obecności na rynku wypracowała sobie pozycję światowego lidera w tej dziedzinie. Innym znakiem rozpoznawczym tego producenta są rozdzielnice gniazdowe znane od wielu lat na świecie pod marką AMAXX.

Fot. 1. Rozdzielnica AMAXX z gniazdami siłowymi
oraz gniazdami do przesyłania
danych Fot. 1. Rozdzielnica AMAXX z gniazdami siłowymi oraz gniazdami do przesyłania danych
Montaż rozdzielnicy nie może być
łatwiejszy!
1. Wysuwane wsporniki zwiększają
przestrzeń pod szynami nośnymi,
co ułatwia przeprowadzanie nawet
grubych kabli zasilających.
2. Zewnętrzne uchwyty umożliwiają
szybki, wykonywany przez jedną
osobę montaż.
3. Zawiasy pokrywy czołowej ułatwiają
proces podłączania.
4. Rozdzielnica jest kompletnie
okablowana i przetestowana pod
względem jakości i bezpieczeństwa Fot. 2. Montaż rozdzielnicy nie może być łatwiejszy!
1. Wysuwane wsporniki zwiększają przestrzeń pod szynami nośnymi, co ułatwia przeprowadzanie nawet grubych kabli zasilających.
2. Zewnętrzne uchwyty umożliwiają szybki, wykonywany przez jedną osobę montaż.
3. Zawiasy pokrywy czołowej ułatwiają proces podłączania.
4. Rozdzielnica jest kompletnie okablowana i przetestowana pod względem jakości i bezpieczeństwa

AMAXX to bardzo szeroka grupa produktów oparta na obudowach o wielkości od jednego do pięciu charakterystycznych, skośnych segmentów. Każdy segment można wykorzystać na różne sposoby. Może on służyć do montażu gniazd trójfazowych od 16 A do 63 A, gniazd jednofazowych w standardzie obowiązującym w kraju lub gniazd do przesyłania danych (np. typu RJ-45). Można na nim zamontować także gniazdo z rozłącznikiem z blokadą mechaniczną uniemożliwiającą podanie napięcia bez włożenia wtyczki oraz uniemożliwiającą wyjęcie wtyczki będącej pod napięciem. Segment może być wyposażony w przezroczyste okienko rewizyjne, dające możliwość obserwacji zamontowanych wewnątrz urządzeń oraz, po otworzeniu, ich obsługi. Każdy segment można wyposażyć w wysuwane szyny nośne (rys. 2), na których montowane są zabezpieczenia nadmiarowo-prądowe (MCB), różnicowo -prądowe (RCD), topikowe (Neozed) lub inna aparatura modułowa i zaciski. Wnętrze może być także wykorzystane do montażu urządzeń typu switch stosowane do wymiany danych w instalacjach przeznaczonych np. dla przemysłu 4.0. Z powyższego wynika, że zakres możliwych aplikacji jest praktycznie nieograniczony.

Fot. 3. Test stopnia ochrony rozdzielnicy AMAXX. Fot. 3. Test stopnia ochrony rozdzielnicy AMAXX.

Rozdzielnice gniazdowe AMAXX mogą być wykonywane w dwóch stopniach ochrony: IP 44 lub IP 67. Każde nowe rozwiązanie (z nowymi urządzeniami zamontowanymi na obudowie) jest testowane pod kątem szczelności na silne bryzgi wody (rys. 3.) oraz pył. Rozdzielnice AMAXX są także sprawdzane przez producenta pod kątem możliwości odprowadzania ciepła. Rezultatem tego jest określenie na tabliczce znamionowej rozdzielnicy współczynnika RDF.

Fot. 4. Certyfikat zgodności z normą
EN 61439 Fot. 4. Certyfikat zgodności z normą EN 61439

Rozdzielnice AMAXX sprawdzają się zarówno w instalacjach wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Wysokiej jakości tworzywo, z którego są standardowo produkowane zapewnia doskonałe parametry mechaniczne, termiczne i elektryczne. W miejscach ze szczególnie agresywną atmosferą zaleca się stosowanie rozdzielnic wykonywanych z jeszcze bardziej wytrzymałego tworzywa o nazwie AMELAN®. Zapewnia ono odporność chemiczną na paliwa, oleje, smary, rozcieńczone kwasy i zasady oraz środki czyszczące i większość wodnych roztworów soli stosowanych np. w przemyśle spożywczym i rolnictwie. Dodatkowo zastosowanie niklowanych złącz stykowych podnosi ich wytrzymałość termiczną i zwiększa w ten sposób bezpieczeństwo.
Firma Mennekes dostarcza swoje rozdzielnice w pełni gotowe do użytku. Są one kompletnie wyposażone i okablowane, z certyfikatem zgodności (rys. 4) z normą DIN EN 61439 (odpowiednik naszej normy PN-EN 61439). Pozostaje je tylko zamontować (rys. 2.).
Producent posiada w swojej ofercie wiele standardowych rozwiązań. Jednak w przypadku specyficznych wymagań danej instalacji firma Mennekes chętnie podejmuje się produkcji dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Wystarczy zwrócić się w tej sprawie do wyłącznego dystrybutora w naszym kraju, którym jest dobrze znana na rynku firma Hensel Polska z Poznania.