Google+

Przestrzeń jest cenna – zwłaszcza gdy chodzi o duże gęstości upakowania w elektrotechnice. Konstruktorzy aparatury sterowniczej i rozdzielczej muszą umieszczać w szafach sterowniczych coraz więcej komponentów mechanicznych i elektrotechnicznych. Jak można stworzyć większą przestrzeń pod zabudowę wewnętrzną kompaktowych obudów sterowniczych? Rittal pokazuje to na przykładzie inteligentnego elementu wyposażenia: szyny Rittal do zabudowy wewnętrznej w obudowach sterowniczych Kompakt AE.

Fot. 1. Szyna do zabudowy wewnętrznej ma dwa szeregi otworów systemowych i stwarza dodatkową
powierzchnię montażową, np. dla szyn systemowych chassis TS, oświetlenia szaf
sterowniczych, czujników położenia drzwi i wielu innych. Fot.: RITTAL SP. Z o.o. Fot. 1. Szyna do zabudowy wewnętrznej ma dwa szeregi otworów systemowych i stwarza dodatkową powierzchnię montażową, np. dla szyn systemowych chassis TS, oświetlenia szaf sterowniczych, czujników położenia drzwi i wielu innych. Fot.: RITTAL SP. Z o.o
Fot. 2. Szynę do zabudowy wewnętrznej można łatwo i bez obróbki
mechanicznej zamontować na powierzchni boków, podłogi
lub dachu obudowy sterowniczej Kompakt AE. Fot.: RITTAL SP. Z o.o Fot. 2. Szynę do zabudowy wewnętrznej można łatwo i bez obróbki mechanicznej zamontować na powierzchni boków, podłogi lub dachu obudowy sterowniczej Kompakt AE. Fot.: RITTAL SP. Z o.o

Zabudowa kompaktowych obudów sterowniczych może być bardzo czasochłonna i skomplikowana. Często konieczna jest obróbka mechaniczna, jak wiercenie, aby przymocować komponenty poza płytą montażową – np. do ścian bocznych. To nie tylko negatywnie wpływa na stopień ochrony obudowy, lecz wiąże się także ze znacznymi kosztami montażu. Poza tym dostępna przestrzeń montażowa w obudowie jest często ograniczona lub istniejące powierzchnie montażowe nie dają się optymalnie wykorzystać.
Jako alternatywę Rittal oferuje szynę do zabudowy wewnętrznej, którą można łatwo i bez obróbki mechanicznej zamontować na powierzchni boków, podłogi lub dachu obudowy sterowniczej Kompakt AE. To pozwala zaoszczędzić czas i zachować stopień ochrony obudowy.

Fot. 3. Obudowa sterownicza Rittal Kompakt AE z szyną do zabudowy
wewnętrznej oferuje wiele możliwości rozbudowy. Fot.: RITTAL SP. Z o.o. Fot. 3. Obudowa sterownicza Rittal Kompakt AE z szyną do zabudowy wewnętrznej oferuje wiele możliwości rozbudowy. Fot.: RITTAL SP. Z o.o

Szynę umieszcza się w żądanym miejscu w obudowie i po prostu mocuje śrubą. Szyna jest dociśnięta wewnątrz obudowy i tworzy stabilne mocowanie o obciążeniu statycznym do 100 N. Do montażu wyłącznika pozycyjnego drzwi można założyć dodatkowy adapter, bezpośrednio na szynę. Szczególna zaleta polega na tym, że szynę można wygodnie zamontować nawet wówczas, gdy w obudowie znajduje się już płyta montażowa.
Szyna do zabudowy wewnętrznej ma dwa szeregi otworów systemowych i stwarza dodatkową powierzchnię montażową, np. dla szyn systemowych chassis TS, oświetlenia szaf sterowniczych, czujników położenia drzwi, blokady drzwi, uchwytów węża kablowego i wielu innych komponentów. Zastosowanie szyny w obudowie sterowniczej Kompakt AE to podwojenie powierzchni montażowej w łatwy sposób.
Ponieważ szyna jest skonstruowana dodatkowo tak, że można wykorzystać program akcesoriów sprawdzonego systemu szaf szeregowych TS 8, nie ma potrzeby gromadzenia podwójnych zapasów artykułów wyposażenia dodatkowego.

Rittal sp. z o.o.