Niewłaściwe funkcjonowanie instalacji elektrycznej może wystąpić zarówno w starszych, jak i nowszych budynkach. Gdzie leży przyczyna takich problemów i jakie są możliwe rozwiązania?

Problemy z instalacją elektryczną - jakie są najczęstsze przyczyny? Fot. Adobe Stock

Źle poprowadzone przewody

Przy projektowaniu i prowadzeniu instalacji elektrycznych trzeba zwrócić uwagę na to, żeby taki układ był łatwy do odtworzenia. Przewody należy kłaść w pionie i poziomie. Zdarza się, że niektórzy popełniają kategoryczny błąd, czyli prowadzenie przewodów po skosie. Bardzo częstą przyczyną zwarć instalacji elektrycznych jest przewiercony przewód w ścianie spowodowany właśnie niestandardowymi i trudnymi układami instalacji. Draśnięty przewód może spowodować zwarcie dopiero po czasie. Awaria instalacji elektrycznej może być spowodowana przez przewody biegnące zbyt blisko źródeł ciepła, takich jak kominek czy grzejnik. Konsekwencją źle poprowadzonych kabli jest zwykle usterka, którą musi zająć się fachowiec od napraw elektrycznych.

Niska moc przyłączeniowa

Jednym z podstawowych problemów z funkcjonowaniem instalacji elektrycznej jest m.in. zbyt mała moc przyłączeniowa. Musi być ona zawsze bardzo precyzyjnie określona już na etapie projektowania budynku. Obliczenia wykonuje się na podstawie tego, jakie urządzenia będą używane na co dzień w domu. Najważniejsze jest to, żeby uwzględnić różnego rodzaju urządzenia o dużym poborze mocy, które będą używane każdego dnia lub sporadycznie. To najczęściej kuchenki, piece, grzejniki elektryczne, podgrzewacze wody itd.

Mniejszy przekrój przewodów

Problemy z instalacjami elektrycznymi często wynikają również z położenia przewodów o mniejszym przekroju niż ten, który jest określony w projekcie. Taki błąd może skutkować nawet pożarem. W większości domów jednorodzinnych stosuje się kable o przekroju 1,5 mm2 oraz 2,5 mm², w zależności od zapotrzebowania na moc podłączanych do nich urządzeń.

Niewystarczająca liczba gniazdek

Choć problem wydaje się prozaiczny, to jest jednym z najczęściej spotykanych w świecie budowlanym. Wówczas stosuje się różnego rodzaju przedłużacze, które czasem zakrywa się dywanem lub innymi elementami, co może prowadzić do przegrzania. Dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie gniazdka w każdym rogu danego pomieszczenia. Warto postawić także na podwójne gniazdka - nie tylko w kuchni czy w łazience, w których podłącza się więcej sprzętu elektrycznego. To niedrogie, ale bardzo skuteczne i funkcjonalne rozwiązanie. Dzięki temu zyskuje się swobodny dostęp do sieci elektrycznej, a pokój staje się bezpieczniejszy dla mieszkańców - z podłogi znikają bowiem nieestetyczne przedłużacze czy niebezpieczne kable.

Konsekwencje błędów instalacyjnych

Źle wykonana instalacja elektryczna, to nie tylko uciążliwie problemy z jej działanie czy dopływem prądu do urządzeń, ale także potencjalne zagrożenie dla domowników, budynku i najbliższego otoczenia. Jeśli widzimy, że instalacja nie działa, jak powinna, to powinniśmy wezwać pogotowie elektryczne. Fachowcy powinni jak najszybciej sprawdzić sytuację i znaleźć przyczynę usterki. Dzięki temu szybciej się z nią uporamy i zmniejszymy ryzyko wystąpienia poważnej awarii.

Więcej na temat: