Napędy elektryczne, choć same w sobie należą do dosyć trwałych urządzeń, z czasem ulegają uszkodzeniu. Intensywna praca może doprowadzić do sytuacji, gdy sama jednostka ulegnie po prostu spaleniu. To powoduje niemały problem, bo nagła awaria tego elementu powoduje znaczne przestoje w przedsiębiorstwie. Linia produkcyjna przestaje pracować, więc firma nie zarabia. Co można w takiej sytuacji zrobić? Zastanówmy się!

Silniki elektryczne - naprawa czy wymiana?

Naprawa silników elektrycznych? A może wymiana?

Czy awaria jednostki powoduje konieczność jej wymiany na nową? Nie. Bardzo często okazuje się, że wykonanie procedury naprawy silnika elektrycznego może w dużej mierze przywrócić sprawność takiemu podzespołowi. Co więcej, z reguły jest to znacznie tańsze niż konieczność zakupu zupełnie nowego elementu.

Czym jest przezwajanie silnika?

Na czym polega naprawa silników elektrycznych? Jest to procedura, którą określa się jako przezwajanie. Najkrócej mówiąc, jest to regeneracja poszczególnych elementów tego podzespołu. Firmy wykonujące przewijanie silników nie tylko wymieniają uszkodzone uzwojenie, ale często odnawiają także tarcze łożyskowe, same łożyska czy nawet wał urządzenia. Nierzadko bywa również tak, że tych elementów nie da się już poddać regeneracji - wtedy, te części po prostu podlegają wymianie.

Silniki elektryczne - naprawa czy wymiana?

Co może ulec uszkodzeniu w silniku elektrycznym?

Tak naprawdę awarie trapią zarówno elementy mechaniczne, jak również samą elektrykę. Zużycie czopa wału, wyrobienie się gniazda tarczy łożyskowej, ale także poluzowany wirnik czy mocowanie pakietu - to zaledwie kilka przykładów tego, jakie problemy mechaniczne mogą mieć miejsce w silniku elektrycznym. Z kolei, wśród uszkodzeń elektrycznych wymienić można choćby uszkodzenia zacisków, przerwanie linek czy wspomniane już uzwojenia.

Kolejnym krokiem jaki obejmuje naprawa silników elektrycznych są pomiary. Konieczne jest zmierzenie rezystancji zarówno na uzwojeniach, jak również na elementach obudowy czy pakiecie wirnika. Jest to związane z poszukiwaniem ewentualnych zwarć.

Bardzo ważnym elementem procesu regeneracji jest wyważanie dynamiczne wirnika. Taka procedura pozwala pozbyć się ewentualnych luzów na tym elemencie, co poprawia wydajność jego pracy.

Naprawa silników elektrycznych - jak długo trwa?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Czas trwania naprawy zależy przede wszystkim od stopnia uszkodzenia danego sprzętu. Warto pamiętać o tym, że mamy tu do czynienia z niezwykle precyzyjnymi mechanizmami, a analiza ich kondycji wymaga fizycznego rozłożenia urządzenia na części.

Długość naprawy silnika elektrycznego w dużej mierze zależy również od jego mocy. Warto pamiętać, że niezwykle czasochłonnym w regeneracji elementem jest stojan. Im mocniejszy silnik,tym większa ilość materiału musi zostać użyta do wykonania uzwojenia. Bardzo często zdarza się, że silnik wymaga także lakierowania, co wiąże się z późniejszym suszeniem.

Czas trwania całej procedury zależy również od tego, czy poszczególne części będą wymieniane na nowe czy też regenerowane. Ta druga opcja jest oczywiście tańsza, ale bardziej czasochłonna.

www.silpol.waw.pl/silniki-elektryczne.html

Silniki elektryczne - naprawa czy wymiana?

Podsumowując - ile może zająć naprawa silnika elektrycznego?

Jednostki o mocy do 15 kW naprawia się z reguły w około 24 godziny. Z kolei w przypadku silników o mocy ponad 50 kW, remont może trwać nawet do 2 tygodni.

Ile kosztuje przezwajanie?

Podobnie jak w przypadku czasu trwania naprawy, koszt całej procedury zależy od stopnia uszkodzeń oraz mocy silnika. Usunięcie najprostszej usterki w małych silnikach kosztuje od 100 zł w górę. Z kolei kompletna regeneracja jednostki o dużej mocy to nawet kilka tysięcy złotych. Niby koszt niemały, ale zdecydowanie się opłaca, gdy weźmiemy pod uwagę ceny zakupu zupełnie nowego silnika.

Gdzie mogę naprawić silnik elektryczny?

Nawet jeżeli w Twojej okolicy nie ma zakładu, który oferowałby takie usługi, w Internecie bez większego problemu znajdziesz propozycje firm zajmujących się naprawami tego rodzaju. Przykładowo, firma Silpol oferuje przewijanie silników w Warszawie, ale przyjmuje uszkodzone podzespoły z całej Polski. Nie musisz już nawet nigdzie jeździć - wystarczy, że wyślesz niedziałający element pocztą lub kurierem.

Więcej na temat: