Akumulatory są sercem każdego systemu zasilania rezerwowego i serce to nie może nagle stanąć! Okresowy pomiar akumulatorów jest bardzo istotnym elementem ich eksploatacji. Sprawność akumulatorów jest szczególnie ważna w przypadku, gdy stanowią one zasilanie awaryjne dla ważnych obwodów np. zabezpieczeń stacji elektroenergetycznych lub zdalnego sterowania załączania obwodów energetycznych.

Diagnostyka akumulatora – jak sprawdzić?

Szybka diagnostyka stanu akumulatorów?

Podstawowym badaniem i sprawdzeniem akumulatora jest pomiar pojemności ogniwa, jednak jest on stosunkowo czasochłonny zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z baterią akumulatorów o dużej pojemności. Pomiar ten polega na rozładowaniu akumulatora (lub baterii akumulatorów) prądem o stałej wartości i jednoczesnej obserwacji jego napięcia. Akumulator powinien zostać całkowicie rozładowany w celu ustalenia jego rzeczywistej pojemności. Powyższa metoda jest z pewnością bardzo dokładna i w 100% skuteczna, ale co zrobić w przypadku, gdy np. podczas przeglądu stacji energetycznej lub innego układu z zasilaniem akumulatorowym nie mamy czasu na pełne rozładowanie badanych akumulatorów?

W takiej sytuacji przychodzi nam z pomocą miernik BITE 3, które wykorzystuje innowacyjną, szybką metodę badania sprawności akumulatorów przez pomiar ich rezystancji wewnętrznej. Wiadomo, że pojemność akumulatorów skorelowana jest z ich impedancją wewnętrzną, co zostało przedstawione na poniższym rysunku (Rys 1).

Szybka diagnostyka stanu akumulatorów?

Badania przeprowadzone przez renomowane instytuty badawcze, takie jak kalifornijski EPRI wykazały, że wzrost impedancji akumulatora bezobsługowego o 50% w stosunku do wartości początkowej powoduje zmniejszenie jego pojemności do mniej niż 70% wartości znamionowej, a przy takim zużyciu zwykle podejmuje się decyzję o wymianie akumulatora na nowy. Wykorzystując miernik BITE 3 wraz z oprogramowaniem PowerDB jesteśmy w stanie śledzić trend degradacji ogniw przez porównanie bieżących wartości ich impedancji z wartościami wyjściowymi i podjąć właściwą decyzję o ich wymianie, nie tracąc czasu na konwencjonalny pomiar ich pojemności.

Miernik impedancji i pojemności baterii stacjonarnych – BITE 3 Megger

Rys 2. BITE3 Rys 2. BITE3

BITE 3 oprócz impedancji wewnętrznej akumulatorów mierzy również napięcie na ogniwach, rezystancję łączników międzyogniwowych, natężenie prądu buforowego (konserwującego) oraz prąd tętnień zasilacza. Ten ostatni parametr jest w stanie określić stan prostownika ładującego (podtrzymującego napięcie) akumulatory np. zasilania awaryjnego. Prąd tętniący o wartości powyżej 5 A na 100 Ah (5% pojemności akumulatora) może prowadzić do przedwczesnej awarii na skutek wewnętrznego przegrzania ogniw. Jeśli prąd tętnień jest kilkukrotnie wyższy od wyżej wymienionego kryterium, może to świadczyć o uszkodzeniu diod prostownika w zasilaczu i zalecana jest jego naprawa bądź wymiana.

Więcej informacji o BITE3 pod linkiem »

Przygotował mgr inż. Darek Bratek
tel. +48 601 66 44 28
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Żródło: www.pl.megger.com

Więcej na temat: