Oferta Fluke na przestrzeni okresu działania firmy stale wzbogacana była o innowacyjne rozwiązania w zakresie przyrządów do pomiarów wartości elektrycznych oraz nieelektrycznych wyznaczając tym samym nowe trendy dla całego rynku. Zespoły badawczo rozwojowe firmy Fluke nieustanie pracują nad nowymi rozwiązaniami mającymi na celu zwiększenia bezpieczeństwa, dokładności i efektywności pomiarów.

Można mierzyć napięcie bez kontaktu galwanicznego

Jednym z najnowszych rozwiązań, które zostało zaprezenentowane we wrześniu bieżącego roku jest technologia FieldSens umożliwiającą bezkonatkowy pomiar napięcia. Pierwszym produktem, w którym technologia ta znalazła zastosowanie jest miernik z otwartą cęgom Fluke T6, będąc tym samym nową wersją dobrze znanego wielu elektryką modelu T5. W przyszłości należy spodziewać się kolejnych odsłon przyrządów pomiarowych wyposażonych w technologię bezkontaktowego pomiaru napięcia.

Fluke T6

Fluke T6 oferowany jest w dwóch wersjach: Fluke T6-600 oraz Fluke T6-1000. Podstawowa różnica między przyrządami dotyczy wielkości wyświetlacza, gdzie w przypadku T6-600 jest to jedna lina a w T6-1000 dwie linie. Umożliwia to jednoczesne wyświetlenie wartości napięcia i prądu. Fluke T6 w porównani z T5 posiada również znacznie szerze rozwarcie cęgi, co pozwala na pomiar nawet na kablach o przekroju 120 mm2. Kolejnym ważnym aspektem jest pomiar prawdziwej wartości skutecznej (True-RMS), który dotyczy serii Fluke T6. Szczegółowe porównanie funkcjonalności znajduje się w tabeli poniżej.

FunkcionalnościFluke T5-600Fluke T5-1000Fluke T6-600Fluke T6-1000
Technologia FieldSensNieNieTakTak
Napięcie AC/DC1-600 V1-1000 V1-600 V1-1000 V
Zakres prądowy0,1-100 A0,1-100 A0,1-200 A0,1-200 A
True-RMSNieNieTakTak
Resystancjad do 1000Ohm oraz przedowność poniżej 25O hmTakTakTakTak
Resystancjad do 1000 kOhm oraz przedowność poniżej 25 OhmNieNieNieTak
Kompatybilność z TPAKNieNieTakTak
Podświetlenie wyświeltlaczaNieNieTakTak
Szerokość otwarca cęgi12,9 mm12,9 mm17,8 mm17,8 mm
Pojedyńcza linia wyświetlaczaTakTakTakNie
Podwójna linia wyświetlaczaNieNieNieTak
Pomiar częstotliwościNieNieNie45-65 Hz
Kategoria bezpieczeństwaCAT III 600 VCAT III 1000 VCAT III 600 VCAT III 1000 V

Pomiar rezystancji oraz przewodności odbywa się poprzez zastosowanie klasycznych sond pomiarowych dołączonych do miernika. Pomiar napięcia może również odbywać się w standardowy sposób z wykorzystaniem wyżej wymienionych sond. Najwyższy model Fluke T6-1000, to urządzenie zaprojektowane w najwyższej klasie bezpieczeństwa CAT IV 600 V co oznacza, że w sposób bezpieczny może być stosowany do pomiarów w punkcie zdawczo-odbiorczym, gdzie potencjalne zwarcie może spowodować najwyższą wartość prądów zwarciowych w instalacji.

FunkcjaKonieczność stosowania przewodów pomiarowychZakresRozdzielczośćDokładność
FieldSense ‒ napięcie ACNie1000 V1 V±(3% + 3) 45–66 Hz
Można mierzyć napięcie bez kontaktu galwanicznegoRys. 1

Jak działa FieldSens

W pierwszej kolejności do obwodu wstrzykiwany jest sygnał o znanej amplitudzie i częstotliwości, który generowany jest wewnątrz testera Fluke T6. Następnie sygnał ten w momencie wykrycia uziemienia porównywany jest z sygnałem odebranym przez przyrząd od mierzonego obiektu. Dedykowany sygnał zamyka się przez pojemność C1 pomiędzy mierzonym obiektem a miernikiem, pojemność C2 wytworzoną pomiędzy miernikiem a operatorem miernika aż w końcu sygnał (Icap) ten przepływa do ziemi poprzez pojemność C3, która dodatkowo zapewnia wartość referencyjną względem ziemi. (Rysunek 1)

Można mierzyć napięcie bez kontaktu galwanicznegoRys. 2

Najczęściej adresowane pytanie związane z technologią FieldSens dotyczy dokładności przyrządu. Dokładność pomiaru może zostać pogorszona faktem umieszczenia kabla/przewodu względem sensora FieldSens, znajdującego się w miejscu zaznaczonym niebieską strzałką na rysunku 2. W przypadku prawidłowego ulokowania kabla/przewodu wewnątrz otwartej cęgi dokładność zawiera się w przedziałach podanych w tabeli po prawej stronie.

Można mierzyć napięcie bez kontaktu galwanicznegoRys. 3 Można mierzyć napięcie bez kontaktu galwanicznegoRys. 4 Można mierzyć napięcie bez kontaktu galwanicznegoRys. 6

Limitacje FieldSens

Podczas pomiarów należy unikać również bezpośredniego kontaktu z mierzonym obiektem, jak zostało to pokazane na rysunku 3. Spowoduje to zmostkowanie pojemności C3 pomiędzy operatorem przyrządu a zamią, a dodatkowo spowoduje osłabienie pola elektromagnetycznego wytworzonego wokoło przewodnika, a co za tym idzie przyrząd będzie wskazywał zaniżona wartość napięcia od tej, która w rzeczywistości znajduje się na przewodzie.
Kolejna limitacja FieldSens dotyczy pomiarów, w których miernik trzymany jest w rękawicy. Powoduje to odizolowanie pomiędzy ręką operatora a miernikiem, a tym samym niemożliwe jest zamknięcie się oczka prądowego Icap do ziemi (Rysunek 4). Przyrząd w takim momencie zasygnalizuje problem związany z brakiem sygnały referencyjnego poprzez indykację informacji na wyświetlaczu (Rysunek 5).
W przypadku problemów z zapewnieniem odpowiedniego uziemienia możliwe jest wykorzystanie dodatkowej sondy, którą należy dołączyć do dowolnego uziemionego obiektu, co umożliwi utworzenie sygnału referencyjnego. (Rysunek 6).

Można mierzyć napięcie bez kontaktu galwanicznegoRys. 5

Powyższe limitacje związane są również z systemami IT z izolowanym punktem neutralnym lub też mogą dotyczyć badań w otoczeniu silnych pół elektromegnatycznych występujących w GPZ-tach lub stacjach wysokiego napięcia, gdzie ludzkie ciało może zachowywać się jak „aneta” zakłucając tym samym sygnał referencyjny.

Karol Bielecki