Google+

Szacuje się, że 30 do 50% awarii łożysk może być spowodowane niewspółosiowością wałów. Nawet tak małe przesunięcie jak 0,06 mm może skutkować uszkodzeniem uszczelek, sprzęgła i łożyska, zwiększeniem wibracji silnika i emisji ciepła, a w efekcie doprowadzić do kosztownej w skutkach awarii.

Laserowe osiowanie wałów w 3 prostych krokach

Niewspółosiowość elementów maszyn pojawia się w trakcie eksploatacji, podczas której maszyna ulega zużyciu, fundamenty osiadają, a elementy ulegają deformacji. Może też wynikać z niewłaściwego ustawienia maszyny, błędów konstrukcyjnych, odkształceń cieplnych czy pęknięć. Prowadzi do nadmiernego obciążenia elementów skutkującego zwiększonym poborem mocy, a w dalszej perspektywie awarią maszyn i przestojem w pracy. Rozwiązaniem problemu jest wykorzystanie nowoczesnych narzędzi pomiarowych, takich jak przyrząd do laserowego osiowania maszyn Fluke 830.

Zaletą Fluke 830 jest prostota i intuicyjność obsługi. Pozwala on na ocenę współosiowości w trzech prostych krokach:

Laserowe osiowanie wałów w 3 prostych krokach
Laserowe osiowanie wałów w 3 prostych krokach
Laserowe osiowanie wałów w 3 prostych krokach

Najważniejsze właściwości Fluke 830:

  • Technologia pomiaru z zastosowaniem pojedynczego lasera – mniejsza liczba błędów wynikających z luzów i wyższa dokładność danych.
  • Intuicyjny interfejs użytkownika – szybkie i łatwe poprawianie ustawień maszyny.
  • Tryb pomiaru z kompasem – elastyczne, niezawodne i stabilne pomiary z włączonym elektronicznym miernikiem nachylenia poprzecznego.
  • Dynamiczna kontrola tolerancji maszyny – stała ocena korekt ustawień, pozwala na proste określenie momentu, w którym parametry są poprawne.
  • Unikatowy tryb rozszerzony – korekta dużych przemieszczeń poprzez wirtualne zwiększenie rozmiaru czujnika laserowego.
Laserowe osiowanie wałów w 3 prostych krokach

Przyrząd do laserowego osiowania maszyn Fluke 830 jest przeznaczony dla inżynierów i techników utrzymania ruchu oraz zespołów odpowiedzialnych za konserwację prewencyjną. Znajdzie zastosowanie w niemalże każdej gałęzi przemysłu.

Więcej informacji oraz pełna specyfikacja techniczna znajduje się na www.fluke.pl

Więcej na temat: