Google+

Pirometry (termometry na podczerwień) znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane są szybkie, bezkontaktowe pomiary temperatury – od konserwacji przemysłowej po branżę spożywczą. W poniższym artykule prezentujemy szeroką gamę produktów Fluke z tej kategorii.

Fot. 1. Fluke 62 MAX.Fot. 1. Fluke 62 MAX.

Pirometry pozwalają na natychmiastowe wykonanie pomiarów temperatury w trudno dostępnych lub niebezpiecznych dla użytkownika miejscach (np. gdy obiekt jest w ruchu, znajduje się w miejscu leżącym poza bezpośrednim zasięgiem czy też jest pod napięciem). Celownik laserowy pozwala dokładnie nakierować przyrząd na pożądany obiekt. Daje to użytkownikowi pewność, że odczytuje temperaturę we właściwym punkcie, pozostając w bezpiecznej odległości od miejsca wykonywania pomiaru. W sytuacjach, gdy potrzebne jest szybkie badanie rozkładu temperatur na większym obszarze doskonale sprawdzą się pirometry graficzne Fluke z linii VT.

Fluke 62 MAX i 62 MAX +

Pirometry Fluke 62 MAX i 62 MAX+ zaprojektowano z myślą o potrzebach wymagających użytkowników. Są niewielkie i proste w obsłudze. Można je wygodnie nosić na pasku. Pomiar wykonuje się naciśnięciem jednego przycisku, a ekran z podświetleniem w technologii multi-angle zapewnia czytelność wyników. Niezwykle trwała obudowa zabezpiecza przed kurzem i wodą (IP54) oraz upadkiem z wysokości 3 metrów.

Fot. 2. Pirometry serii Fluke 560.Fot. 2. Pirometry serii Fluke 560.

Seria Fluke 560

Termometry uniwersalne Fluke 561, 566 i 568 pozwalają mierzyć temperaturę zarówno metodą kontaktową, jak i w podczerwieni. Najprostszy model, Fluke 561, pozwala na odczyty temperatury minimalnej i maksymalnej, a także różnicy temperatur. Standardowo wyposażony jest w przyczepianą na rzep sondą temperaturową, ale może też współpracować z dowolną termoparą typu K ze złączem mini. Termometr waży zaledwie 340 gramów, co znacząco wpływa na wygodę użytkowania.

Modele Fluke 566 i 568 przeznaczone są do bardziej zaawansowanych pomiarów. Wskazują temperaturę minimalną, maksymalną średnią oraz różnicę temperatur. Pozwalają na rejestrację odczytów ze znacznikiem czasu i daty. Kontrolka alarmowa informuje o temperaturach wykraczających poza zdefiniowane wcześniej limity. Sprzedawane są w zestawach z paciorkową termoparą typu K; mogą jednak współpracować ze wszystkimi standardowymi termoparami. Na szczególną uwagę zasługuje iskrobezpieczny model Fluke 568 Ex, który może być używany w środowiskach niebezpiecznych wg klasy I Div 1 i Div 2 lub Zone 1 i 2.

Fot. 3. Pirometr Fluke 568.Fot. 3. Pirometr Fluke 568.

Fluke 572-2

Szeroki zakres pomiarowy (od -30°C do 900°C) oraz stosunek odległości do punktu pomiaru 60:1 sprawiają, że Fluke 572--2 to doskonały pirometr do zastosowań wszędzie tam, gdzie panują wysokie temperatury – w energetyce, petrochemii, przetwórstwie chemicznym, hutach czy cementowniach. Dokładność pomiarów oraz ergonomia budowy i intuicyjność obsługi gwarantują, że Fluke 572--2 sprawdzi się doskonale również w diagnostyce elektrycznej, HVAC i utrzymaniu ruchu.

Właściwości:

 • akustyczna sygnalizacja ustawionych wartości progowych MIN/MAX,
 • funkcja MIN/MAX/ŚRED/REL,
 • regulowana emisyjność oraz regulacja fabrycznie zaprogramowanych wartości emisyjności dla najczęściej występujących materiałów,
 • podświetlany ekran LCD,
 • kompatybilność z termoparami typu K (złącze mini),
 • możliwość rejestrowania 99 odczytów.
Fot. 4. Pirometr Fluke 572-2.Fot. 4. Pirometr Fluke 572-2.

Pirometry graficzne – seria Fluke VT

Pirometry graficzne Fluke wypełniają lukę między klasycznymi pirometrami punktowymi a zaawansowanymi kamerami termowizyjnymi. Tak samo jak kamery termowizyjne pozwalają na tworzenie map termicznych całego obszaru oraz nakładanie obrazu widzialnego i podczerwonego w trzech trybach mieszanych – 25, 50 i 75%. Są proste i intuicyjne w obsłudze – urządzenia są gotowe do pracy zaraz po wyjęciu z opakowania. W ofercie Fluke dostępne są trzy modele pirometrów graficznych: VT02, VT04 i najnowszy VT04A.

Pirometr graficzny Fluke VT04A oferuje wszystkie funkcje modelu VT04 (optyka PyroBlend™Plus, pole widzenia 28° × 28°, zakres temperatur od -10°C do +250°C z  dokładnością +/- 2°C, automatyczna identyfikacja najgorętszych i najzimniejszych punktów, automatyczne alarmy wysokiej i niskiej temperatury) oraz szereg usprawnień ułatwiających pracę w terenie:

Fot. 5. Pirometr graficzny Fluke VT04AFot. 5. Pirometr graficzny Fluke VT04A
 • zasilanie łatwymi do wymiany bateriami AA,
 • funkcje wydłużające czas pracy baterii,
 • zachowywanie ostatnio używanych ustawień,
 • zapisywanie w formacie .bmp – pozwala na przeglądanie obrazów bez konieczności eksportowania ich do oprogramowania SmartView®,
 • miękki pokrowiec – niewielka waga i rozmiary przy zachowaniu pełnej ochrony urządzenia.

Anomalie termiczne są bardzo często pierwszym i najprostszym do wykrycia symptomem zapowiadającym wystąpienie problemów w badanych systemach. Mogą wskazywać na potrzebę przeprowadzenia dalszych testów z użyciem innych przyrządów firmy Fluke, takich jak multimetry cyfrowe czy mierniki cęgowe.

Tab. 1
Podstawowe parametry Fluke 62 MAX Fluke 62 MAX + Fluke 561 Fluke 566 Fluke 568/568 Ex
Zakres temperatur od - -30 do 500°C od -30 do 600°C od -40 do 550°C od -40 do 650°C od -40 do 800°C
Dokładność 1,5% 1% 1% 1% 1%
Rozdzielczość optyczna 10:1 12:1 12:1 30:1 60:1
Celownik laserowy jednopunktowy dwupunktowy jednopunktowy jednopunktowy jednopunktowy
Rejestrowanie danych - - - 20 odczytów 99 odczytów

red.

 

Więcej na temat: