Lena Lighting

Dynamicznie rozwijająca się gospodarka w sposób bezpośredni przekłada się na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Rozwój każdej takiej organizacji niesie za sobą zapotrzebowanie na zwiększenie przestrzeni biurowej, magazynowej czy też produkcyjnej, dlatego wiele firm decyduje się na budowę własnych obiektów. Wiadomym jest, że każda taka inwestycja musi spełniać warunki techniczne tak, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Fot. 1. Przejście Podziemne Rondo Czyżyny Kraków Fot. 1. Przejście Podziemne Rondo Czyżyny Kraków

Niejednokrotnie inwestorzy sięgają po najnowsze rozwiązania w dziedzinie urządzeń ppoż, które coraz częściej wyposażone są w centrale monitorujące, mające w znaczący sposób usprawnić nadzór nad urządzeniami do nich podłączonymi. Idealnym rozwiązaniem dla tego rodzaju budynków i wymagań jest System Monitoringu Oświetlenia Awaryjnego DATA 2 EASY produkcji TM Technologie. System DATA 2 EASY produkcji TM TECHNOLOGIE przeznaczony jest do monitorowania opraw z własnym źródłem zasilania. Centrala posiada wyświetlacz wysokiej rozdzielczości o przekątnej 5 cali, ośmioprzyciskową klawiaturę oraz intuicyjny interfejs. Dodatkowo producent przewidział możliwość podłączenia klawiatury za pomocą jednego z dwóch portów USB, dzięki czemu nawigacja staje się jeszcze bardziej przyjazna użytkownikowi. Drugi z wyżej wspomnianych portów pozwala na pobieranie raportów i logów przechowywanych w pamięci urządzenia oraz na aktualizację oprogramowania.

Fot. 2. Schemat DATA 2 EASY Fot. 2. Schemat DATA 2 EASY

Komunikacja pomiędzy panelem a oprawami odbywa się za pomocą zainstalowanego wewnątrz rozdzielacza sygnału C-Bridge, poprzez dwuprzewodową magistralę komunikacyjną TM-Bus, niewymagającą zachowania polaryzacji podczas montażu. Rozdzielacz posiada cztery kanały komunikacyjne A, B, C, D, które pozwalają na podłączenie maksymalnie 64 opraw na każdą z linii, co oznacza że system został zaprojektowany z myślą o obiektach, w których ilość punktów oświetlenia awaryjnego nie przekracza 512 sztuk. Ważnym jest, że wszystkie parametry opraw, których adresy widnieją w centrali sterującej, pobierane są przez panel w sposób ciągły i nieprzerwany, dając tym samym użytkownikowi najświeższą informację na temat stanu całości systemu.

DATA 2 EASY posiada szeroki wachlarz funkcji, za pomocą których system można skonfigurować w sposób najlepiej odpowiadający warunkom i specyfikacji obiektu. Wychodząc naprzeciw najbardziej wyszukanym wymaganiom stawianym materiałom budowlanym i wykończeniowym przez projektantów budynków, obudowa centrali została wykonana z 8 mm polerowanej stali nierdzewnej, czyniąc ją wyróżniającą się spośród wielu urządzeń monitorujących zainstalowanych w pomieszczeniach BMS. Zastosowana stal, ze względu na swoje właściwości, jest materiałem wyjątkowo trwałym, dlatego też jest to idealne zabezpieczenie urządzeń zainstalowanych wewnątrz przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż podłączenie systemu DATA2 EASY do sieci Ethernet umożliwia współpracę z autorskim programem do wizualizacji ELVIS produkcji TM TECHNOLOGIE oraz uzyskanie pełnej informacji o stanie systemu poprzez protokół Modbus w centralnym systemie zarządzania budynkiem.

Fot. 3. Grand Ascot Hotel Kraków Fot. 3. Grand Ascot Hotel Kraków

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, TM TECHNOLOGIE oferuje dla swojego najnowszego rozwiązania dodatkową funkcjonalność w postaci komunikacji bezprzewodowej. Każdy system DATA 2 EASY może zostać wyposażony w rozdzielacz sygnału C-BRIDGE 2 RADIO, który umożliwia bezprzewodową komunikację centrali z oprawami oświetlenia awaryjnego.Co ważne, ta sama centrala może zostać wyposażona w dwa typy rozdzielaczy, C-BRIDGE 2 i C-BRIDGE 2 RADIO, zapewniając tym samym zarówno komunikację przewodową, jak i bezprzewodową.

DATA 2 EASY jest kolejnym krokiem w rozwoju TM TECHNOLOGIE, który daje możliwość doboru optymalnego rozwiązania, dopasowanego do potrzeb i specyfiki każdego obiektu. Zastosowanie najnowszej technologii oraz minimalistyczny design stawiają system DATA2 EASY na pozycji lidera w swojej klasie systemów odpowiadających za monitorowanie urządzeń ppoż., które w sposób bezpośredni wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa obiektu i jego użytkowników.

Rafał Krzyżanowski

www.tmtechnologie.pl