Google+

Lena Lighting

Znakomite parametry i dobra dostępność nowoczesnych źródeł światła LED szybko doprowadziły do sytuacji, w której około 90% nowych projektów w branży oświetleniowej jest realizowanych w oparciu o technologie diodowe. Oczywiście jedną z przyczyn jest niższa energochłonność, nie bez znaczenia dla kosztów eksploatacji jest także fakt, że oświetlenie LED ma większą trwałość niż tradycyjne rozwiązania.

Światło w biurze

Oprócz redukcji kosztów eksploatacji, system oświetleniowy dla biur musi spełniać przede wszystkim liczne normy, dyrektywy, przepisy BHP. Kluczowe wymagania obejmują przede wszystkim eliminację olśnienia do pracy na stanowiskach z monitorami, wysoką równomierność oświetlenia i odpowiednie natężenie oświetlenia. Asortyment opraw marki LEDVANCE to szeroka oferta innowacyjnych produktów do wielu zastosowań niezależnie od tego, czy są to obszary typu open offi ce, sale konferencyjne, korytarze czy recepcje.

Oświetlenie pośrednie i bezpośrednie

Fot. 1. Oprawa LEDVANCE IndiviLED Fot. 1. Oprawa LEDVANCE IndiviLED

Nowa oprawa LEDVANCE Panel LED Direct Indirect idealnie nadaje się do tych specyfi cznych wymagań. Kieruje 70 proc. światła bezpośrednio w miejsce pracy i 30 proc. światła pośrednio na potrzeby oświetlenia ogólnego. Oprawa o grubości zaledwie jednego centymetra wyróżnia się nowoczesnym designem, wykończona jest aluminiową ramką i ma zaokrąglone krawędzie. Jest to część nowej koncepcji stylu projektowania „Scale”, który fi rma LEDVANCE stworzyła dla swoich profesjonalnych opraw LED i po raz pierwszy zaprezentowała na tegorocznych targach Light + Building. Mikropryzmatyczna obudowa z wysokiej jakości tworzywa PMMA zapewnia wskaźnik olśnienia o wartości mniejszej niż 19 (UGR <19). Skuteczność świetlna oprawy to 110 lm/W, a trwałość może wynieść nawet do 50 000 godzin (L80). Sterownik jest umieszczony w uchwycie sufi towym. Oprawa jest również dostępna w opcji z elektronicznym urządzeniem sterującym DALI.

Wysoka jakość światła i wyjątkowy wygląd

Wysoka jakość światła emitowanego przez nową rodzinę opraw IndiviLED wynika ze specjalnego układu optycznego, składającego się z małych „kwadratów świetlnych”. Fakt, że każda pojedyncza dioda ma swoją własną soczewkę i odbłyśnik oznacza bardzo dobre, wolne od olśnienia oświetlenie o wskaźniku olśnienia UGR <19, a także znakomity rozsył światła. Duża liczba elementów optycznych nadaje oprawom atrakcyjny wygląd.

Fot. 2. Oprawy Downlight Comfort LED Fot. 2. Oprawy Downlight Comfort LED Fot. 3. Oprawy LEDVANCE Panel LED
o grubości zaledwie jednego centymetra
wyróżniają się nowoczesnym
designem Fot. 3. Oprawy LEDVANCE Panel LED o grubości zaledwie jednego centymetra wyróżniają się nowoczesnym designem

IndiviLED to wąskie oprawy o długości 1,2 m i 1,5 m do montażu powierzchniowego lub zwieszanego, które można stosować niemal wszędzie, a co ważne można je również łączyć, aby stworzyć jednolitą instalację oświetleniową. Zgodnie z wymogami oświetlenia biurowego, wszystkie oprawy zapewniają bezpośrednie światło lub mieszankę światła bezpośredniego i pośredniego. Kwadratowy Panel IndiviLED o wymiarach 600x600 mm lub 625x625 mm nadaje się do montażu sufi towego, a więc jako zamiennik tradycyjnych opraw.
Oprawy mogą być również dostępne w wersjach z czujnikami światła dziennego lub obecności, z interfejsem DALI lub funkcją oświetlenia awaryjnego.

Oprawy typu downlight do oświetlenia ogólnego

Nowe oprawy Downlight Comfort idealnie nadają się do ogólnego oświetlenia biur. To, co je wyróżnia to możliwość ustawienia pożądanej barwy światła – do wyboru są trzy: o temperaturze 3000, 4000 lub 5700 K. Zmienia się je na małym przełączniku suwakowym umieszczonym z tyłu oprawy. Zaciski do szybkiego łączenia oszczędzają również czas podczas instalacji. Stopień ochrony IP54 oznacza, że Downlight Comfort może być stosowana w wilgotnych miejscach, takich jak zadaszone strefy, np. przy wejściach do budynków biurowych.

Inteligentne produkty dla biura

Na targach Light + Building firma LEDVANCE zaprezentowała dwie nowe koncepcje produktów. Czujnik Smart Offi ce Sensor połączony z interfejsami ZigBee 3.0 i DALI, który zapewni użytkownikom bardzo łatwy sposób sterowania heterogenicznymi systemami oświetlenia, wykorzystującymi oba standardy. Dzięki temu rozwiązaniu istniejące instalacje bez czujników można będzie zmodernizować przy minimalnym wysiłku i kosztach.

Fot. 4. Szeroki asortyment opraw diodowych marki LEDVANCE znajdzie zastosowanie
w wielu obszarach biurowych Fot. 4. Szeroki asortyment opraw diodowych marki LEDVANCE znajdzie zastosowanie w wielu obszarach biurowych

Drugi produkt to inteligentny przełącznik światła, który został opracowany tak, aby w łatwy sposób wykorzystać biologiczne działanie światła, szczególnie w salach konferencyjnych i strefach pracy zespołowej. Przełącznik automatycznie dostosowuje sztuczne światło zgodnie z poziomem naturalnego światła dziennego. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownika możliwe jest również ręczne ustawianie różnych trybów pracy oświetlenia w celu dostosowania do indywidualnych wymagań, jak na przykład tryb wspomagania pracy twórczej. Nowe profesjonalne oprawy LED pojawią się latem pod marką LEDVANCE i zostaną wyszczególnione w programie projektowania Relux i Dialux.

Więcej informacji na stronie: www.ledvance.pl