Taśma LED jest bardzo ciekawym rozwiązaniem oświetleniowym, które nadaje charakter i klimat różnym pomieszczeniom. Warto je bliżej poznać, by nie popełnić standardowych błędów przy ich wyborze.

Podział taśm LED

idealna-tasma-led

Taśmy LED można podzielić pod kątem rodzaju użytych diod. I tak są to taśmy standardowe - 3528 i około 3 razy jaśniejsze o oznaczeniu 5050. Kolejną cechą charakterystyczną taśm jest zagęszczenie diod LED - 30, 60, 120 LED na metr taśmy. Taśmy LED różnią się między sobą kolorem światła. Wyróżniamy więc jednokolorowe lub wielokolorowe taśmy RGB. Taśmy mają także inny pobór mocy na 1 metr bieżący. Zasada jest prosta - im jaśniejsza taśma, tym pobór prądu będzie większy. Następny podział dotyczy długości. Długość standardowa to 5 metrów. Ale mogą być taśmy dłuższe. Pozostały jeszcze klasy szczelności. Mamy nieodporną na wodę taśmę IP20 oraz wodoodporną w silikonie IP65 i wodoodporną zewnętrzną w gumie IP68. Wodoodporną taśmę w silikonie można z powodzeniem stosować w łazience, natomiast tę, która jest w gumie - na zewnątrz budynków do dekoracji.

Jaką taśmę LED wybrać?

Przede wszystkim trzeba określić swoje własne potrzeby. Jeżeli mamy zamiar delikatnie oświetlić sufit, pokój albo jakieś pomieszczenie należy użyć taśmy słabszej na przykład 150SMD3528. Jeżeli zalezy nam na mocniejszym świetle, zastosujmy taśmy o większej mocy, czyli 300SMD3528. Jeśli natomiast taśma LED ma zastąpić tradycyjne żarowki LED zastosujmy taśmę z oznaczeniem 300SMD5050.

Czy taśma LED może zastąpić żarówkę LED?

Diody, jakie zostały zastosowane w taśmach LED, to nic innego, tylko malutkie żarówki LED. Wszystkie one mogą świecić światłem o barwie ciepłej, dziennej i zimnej. I tu warto zwrócić uwagę na przedział podawany w stopniach Kelvina. W skali od 2.700 – 3.500 stopni Kelvina występuje barwa ciepła, od 4.000 – 5.000 jest barwa dzienna. Przedział 6.000 – 7.500 Kelvina oznacza barwę zimną. Barwę zimną stosuje się na zewnatrz budynków, ciepła i dzienna ma zastosowanie w pomieszczeniach. Jednak wszystko zależy od gustu i aranżacji wnętrza.

Czy taśmę LED możemy ciąć gdzie chcemy?

Cechą charakterystyczną taśmy LED jest to, że można ją ciąć. Na każdej taśmie znajdują się specjalne oznaczenia miejsc, w których można taśmę ciąć nożyczkami. Tak pociętą taśmę można połączyć specjalnymi złączkami. Pamiętajmy jednak, że przy łączeniu długich odcinków taśmy, które mają powyżej 5 metrów, łączymy kawałki taśmy równolegle. Do zamontowania taśmy i prawidłowego jej działania potrzebujemy także odpowiedni zasilacz, który dostaniemy w każdym sklepie z oświetleniem. Pamiętajmy, że zasilacz powinien być o 10% mocniejszy od potrzeb taśmy. Długie odcinki taśmy potrzebują nawet kilku zasilaczy, by zniwelować spadki napięcia.

I w zasadzie to wszystko. Oświetlenie LED daje nam morze możliwości, które umiejętnie wykorzystane, podkreśli charakter naszego domu.

Materiały dostarczyła firma Lumenmax Polska.