Google+

W branży osprzętu instalacyjnego dzieje się bardzo dużo. Sprawdźmy, na wybranych przykładach, jakie są najnowsze rozwiązania, które oferują nam, a przede wszystkim naszym klientom – producenci.

Coraz popularniejsze są włączniki z podświetleniem współpracujące z czujką zmierzchową. Fot.: GIRACoraz popularniejsze są włączniki z podświetleniem współpracujące z czujką zmierzchową. Fot.: GIRA

Mimo niewielkich rozmiarów gniazda wtyczkowe i łączniki oraz pokrewne im odmiany osprzętu stanowią kluczowy element instalacji elektrycznej. Wieńczą dzieło, dopieszczają aranżację, umożliwiając bezpieczną i wygodną obsługę instalacji. Producenci wciąż rozwijają gamę osprzętu elektroinstalacyjnego, coraz bardziej dbając o estetykę, otwierając tę dziedzinę na nowoczesne technologie, opracowując coraz szybsze i pewniejsze metody montażu.

Uniwersalne rozwiązania

Nowoczesny osprzęt elektroinstalacyjny. Fot.: LEGRANDFot.: LEGRAND

Choć największe zmiany w dziedzinie osprzętu elektroinstalacyjnego dokonują się w jego wzornictwie, nie możemy nie wspomnieć także o innowacyjnych rozwiązaniach dotyczących konstrukcji czy montażu, nad którymi nieustannie pracują producenci. Jakieś przykłady? Na rynku pojawił się ostatnio system opierający się na jednym mechanizmie gniazd i jednym mechanizmie łączników, które można doposażyć w dowolny sposób. Otrzymujemy swego rodzaju uniwersalną bazę, na którą możemy założyć różne elementy wierzchnie (oczywiście z gamy produktów danego producenta). Jakie są korzyści z tego rozwiązania dla projektanta, instalatora czy klienta? Decyzje estetyczne, dotyczące wykończenia, linii czy modelu nie muszą być podejmowane od razu, na etapie montowania łączników czy gniazd – wszystkie elementy są sprzedawane oddzielnie. Jednocześnie oznacza to niższe koszty wymiany osprzętu w przypadku modernizacji, czy zmian w koncepcji wnętrza w przyszłości. Instalator nie staje się zaś uzależniony od decyzji inwestora i może kontynuować prace w dowolnym momencie.

Montujemy i to szybko

Gniazda USB stają się niezbędne dla użytkowników tabletów i smartphonów. Fot.: SCHNEIDER ELECTRICGniazda USB stają się niezbędne dla użytkowników tabletów i smartphonów. Fot.: SCHNEIDER ELECTRIC Nowoczesny osprzęt elektroinstalacyjny niejednokrotnie współpracuje z czujkami ruchu. Fot.: GIRANowoczesny osprzęt elektroinstalacyjny niejednokrotnie współpracuje z czujkami ruchu. Fot.: GIRA

Szybki, nieskomplikowany montaż umożliwiają przede wszystkim zaciski bezśrubowe. Większość osprzętu jest wyposażona w elementy pozwalające na wybrany, najwygodniejszy w danym przypadku sposób mocowania: także na kołki rozprężne, łapki czy wkręty. Na większości mechanizmów, z tyłu, narysowany jest układ styków i zacisków oraz schemat połączeń, dzięki czemu instalator nie będzie miał problemu z ich prawidłowym przyłączeniem. Umieszczany jest tu również przymiar pozwalający na szybsze ustalenie długości odizolowania przewodu, dzięki czemu ryzyko popełnienia błędu jest minimalne. Tak przygotowane przewody możemy umieszczać w zaciskach bez obawy o nieprawidłową pracę któregoś z nich. Ergonomiczne, wygodne zaciski sprężynowe umożliwiają szybkie uwolnienie przewodu – w razie potrzeby możemy łatwo dokonać zmiany podłączenia. Wyprofilowane wejścia kablowe ułatwiają umieszczenie przewodu w zacisku w taki sposób, aby jego odsłonięta część znajdowała się pod warstwą izolacyjną – zapobiega to zwarciom. Instalację usprawniają również samopowrotne pazurki wyposażone w nierdzewne elementy sprężynujące. Z kolei montaż wielokrotny ułatwiają wypusty montażowe zapobiegające przesuwaniu się poszczególnych mechanizmów podczas przykręcania. Dzięki temu osiągamy należyte wypoziomowanie zestawu. Interesujące są z pewnością rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo korzystania, czyli np. mechanizmy uniemożliwiające wyrwanie gniazdka czy włącznika ze ściany. W tym celu wykorzystywane są wzmocnione zaczepy pazurków wraz z dedykowanymi punktami ich podparcia. W mechanizmach jednego z producentów spowodowało to zwiększenie siły potrzebnej do usunięcia gniazda z odpowiadającej szarpnięciu ciężarkiem o masie 12,2 kg do 22,4 kg. Nie ma więc tu mowy o „wypadających” gniazdach. W tym miejscu warto wspomnieć, że dla pewności mocowania osprzętu podtynkowego kluczowe znaczenie mają zastosowane dobrej jakości puszki instalacyjne (starannie, mocno osadzone w ścianie) mające gwintowane otwory do przykręcania mechanizmów. Do montażu w ścianach lekkich o konstrukcji szkieletowej trzeba stosować inne, specjalne puszki, a do montażu osprzętu natynkowego odpowiednio dobrane do materiału i konstrukcji ściany łączniki (kołki rozprężne, wkręty).

Tędy droga

Nie dziwią nas już podświetlenia pomagające znaleźć łącznik w ciemnym pomieszczeniu czy nawet – przy odpowiednio zaplanowanym osprzęcie – wskazujące drogę, np. w holu. Oprócz tradycyjnych podświetleń neonowych i żarowych stosowane są popularne LED-owe, dające neutralne, przyjazne dla oka światło, a dodatkowo energooszczędne. Interesującym rozwiązaniem są gniazda wtyczkowe ze świecącą na biało listwą wpuszczoną w krawędź – delikatna poświata skierowana jest ku dołowi, nie dochodzi więc do oślepienia użytkownika. Moduł podświetlenia skomunikowany jest z czujką zmierzchową – załącza się dopiero po zapadnięciu zmroku lub przy niedostatecznych warunkach oświetleniowych w pomieszczeniu.
Ciekawą dodatkową funkcją jest również podświetlenie w gniazdku na tyle mocne, że może zastąpić lampkę do czytania.

EKSPERT Fachowego Elektryka
Dom otwiera się na nowe technologie

Jacek Grenda, kierownik produktu, HagerJacek Grenda
kierownik produktu, Hager

Trudno jest sobie wyobrazić życie w dzisiejszych czasach bez telewizji, DVD, Blu-ray lub systemu hi-fi. Elementy te są częścią podstawowego wyposażenia niemal każdego gospodarstwa domowego. Podczas gdy telewizor zapewnia idealny obraz oraz głębokie niskie tony płyną z głośników systemu hi-fi, zazwyczaj tył osprzętu nie jest miłym widokiem. Niewyobrażalnie splątane przewody często czyhają tam na nas, w szczególności przy dużej liczbie połączonych ze sobą urządzeń. Nowoczesne rozwiązania, występujące w ofercie Berker by Hager, mogą położyć kres temu bałaganowi. Gniazda multimedialne przeznaczone do różnych zastosowań zapewniają możliwość zniknięcia przewodów pod powierzchnią ściany, pozostawiając jedynie wrażenie harmonii. Najczęściej dzisiaj stosowane gniazdo HDMI zapewnia wysokiej jakości połączenie wszystkich nowych urządzeń elektronicznych, oferując użytkownikom możliwość transmisji wysokiej rozdzielczości obrazów oraz dźwięku przez jedno i to same połączenie. Ze względu na duże wymiary wtyczek w dostępnych przewodach HDMI warto sprawdzić, czy bardziej dogodnym rozwiązaniem nie byłoby gniazdo z przyłączem ustawianym pod kątem 90o. Dla telefonów komórkowych, odtwarzaczy MP3 oraz komputerów dostępne jest gniazdo USB/Mini audio, w którym złącze audio umożliwia odtwarzanie muzyki, a port USB przesyłanie danych. Komputery, monitory, laptopy oraz projektory mogą również być podłączone do gniazda VGA.

Niezłe cacko

Wraz z rosnącą popularnością systemów automatycznych (oświetlenia, ogrzewania, wentylacji itd.) oraz upowszechnieniem się technologii mobilnych na rynku pojawiają się kolejne propozycje nadążającego za tą tendencją, nowoczesnego, a przy okazji „gadżeciarskiego” osprzętu. Sterowanie za pośrednictwem łączników oświetleniem jest możliwe przewodowo (np. skrętka w standardzie KNX lub SCS), na drodze radiowej lub przez wbudowany moduł Wi-Fi, ponadto łączniki są coraz częściej uruchamiane jedynie przez zbliżenie doń dłoni (czujki ruchu i obecności). Z kolei specjalne modele gniazdek spełniających jednocześnie rolę stacji dokujących do smartfonów to rozwiązanie dostępne na rynku już od paru dobrych lat.

Funkcjonalne i piękne

Nowoczesny osprzęt elektroinstalacyjny. Fot.: LEGRANDFot.: LEGRAND

Nieestetyczne, czy po prostu nieciekawe i nudne włączniki i gniazdka powoli odchodzą do lamusa. Osprzęt elektroinstalacyjny stał się swego rodzaju designerską atrakcją, kolejnym elementem podkreślającym przemyślaną aranżację wnętrza. Drewniane ramki pozwolą na dyskretne wkomponowanie w architekturę pomieszczenia, podobnie łączniki wykończone stalą nierdzewną, szkła czy nawet marmuru. Niektórzy producenci oferują nawet wykonanie łączników na zamówienie, dzięki czemu inwestor ma możliwość perfekcyjnego dopasowania niepowtarzalnych detali. Uwagę zwraca również m.in. osprzęt elektroinstalacyjny w stylu… retro. Wraca się do włączników obrotowych, czyli uruchamianych pokrętłem. Są najczęściej wykonane z porcelany, często ręcznie malowanej; mogą też przypominać przyciski na panelu sterowania zabytkową łodzią podwodną. Tego rodzaju estetyczne rozwiązania to nadal pewnego rodzaju nisza, ale możemy być pewni, że coraz więcej klientów będzie się na nie decydować – jesteśmy bowiem coraz bardziej świadomi estetycznie, uczymy się łączyć style i detale.

Do zadań specjalnych

Nowoczesny osprzęt elektroinstalacyjny. Fot.: LEGRANDFot.: LEGRAND

Jednocześnie obserwujemy prężny rozwój gamy produktów przeznaczonych do specjalnych zastosowań, czyli np. związanych z niekorzystnymi warunkami środowiskowymi lub ryzykiem aktów wandalizmu. Producenci oferują wyróżniające się coraz lepszymi parametrami rozwiązania przeznaczone do pomieszczeń czy stref, w których panuje dość niska lub podwyższona temperatura, duża wilgotność czy też zapylenie. Znacznie większy jest wybór spośród osprzętu bryzgoszczelnego dedykowanego do montażu np. w kuchni czy łazience. Łączniki czy gniazda wtyczkowe są tak konstruowane, aby uniemożliwić przedostanie się do mechanizmu ani kropli wody. Służą temu m.in. styki ochronne, czy też wykonane z gumy dławnice, a przede wszystkim specjalne wieczka z tworzywa termoplastycznego chroniące zarówno przed wilgocią, jak i włożeniem do otworów wtykowych jakichkolwiek przedmiotów, chociażby przez małe dzieci. W produkowaniu superszczelnego (hermetycznego) osprzętu sprawdza się ponadto technologia wtrysku dwukomponentowego (obudowa trwale połączona z uszczelką). Stosuje się tu ponadto kilkupoziomowe zabezpieczenia, takie jak dławnica membranowa oraz membrana uszczelniająca.

EKSPERT Fachowego Elektryka
Włącznik z czujką ruchu

Andrzej Dubrawski, kierownik działu technicznego, TemaAndrzej Dubrawski
kierownik działu technicznego, Tema

Aktualnie samoczynne załączanie oświetlenia może być realizowane za pomocą włączników połączonych z czujką ruchu – także w pomieszczeniach, w których znajdują się wentylatory czy grzejniki. Czujka Gira Sensotec działa w oparciu o efekt Dopplera, tj. rejestruje, czy ktoś się do niej zbliża lub oddala. W przeciwieństwie do czujek IR nie musi „widzieć” poruszającego się obiektu. Dzięki temu doskonale sprawdza się w pomieszczeniach o skomplikowanym kształcie, pozałamywanych korytarzach i w klatkach schodowych. Ponadto dzięki temu urządzenie nie jest wrażliwe na temperaturę ani na zaparowanie. Z tego względu dobrze spełnia swe zadanie w łazienkach czy pokojach kąpielowych. Ponadto urządzenie to ma wbudowany czujnik zbliżeniowy, dzięki czemu zapewnia absolutną higienę. Zbliżenia dłoni na kilka centymetrów załącza lampy. Rozwiązanie polecane w miejscach, w których brudzą się ręce, np. warsztatach i garażach. A także szpitalach, izolatkach itp.

Iwona Bortniczuk
Na podstawie materiałów firm: Ospel, Hager, Legrand, Gira