Z roku na rok rośnie liczba osób zainteresowanych posiadaniem własnej elektrowni słonecznej. Dobór mocy, wybór komponentów czy proces montażu to najważniejsze etapy tego przedsięwzięcia. Rynek fotowoltaiczny rozwija się prężnie, a już brakuje rąk do pracy.

Jak zbudować najlepszą
instalację fotowoltaiczną?

Boom w branży fotowoltaicznej

Branża fotowoltaiczna rośnie w siłę. Blisko 30 tysięcy instalacji rocznie jest podłączanych do sieci energetycznej. Brakuje rąk do pracy. Duże firmy instalatorskie nie mogą znaleźć pracowników czy podwykonawców, aby wykonać prace w terminie. Obecnie rynek przekroczył 300 MW, a w ciągu najbliższych dwóch lat musi osiągnąć moc 2 GW. Instalator instalacji fotowoltaicznych to bez wątpienia zawód przyszłości.

Na co powinien zwrócić uwagę początkujący instalator?

Rynek fotowoltaiczny potrzebuje specjalistów w swojej dziedzinie, którzy cenią jakość i bezpieczeństwo użytkowników. Obecnie początkujące firmy instalatorskie mogą skorzystać z wielu narzędzi ułatwiających pracę. Warto na początku zdecydować się na wykonywanie zleceń z należytą starannością przy użyciu sprzętu najwyższej jakości. To właśnie prawidłowo wykonane realizacje będą wizytówką firmy i mają największy wpływ na jej wizerunek. Wielu producentów i dystrybutorów inwestuje w instalatorów, np. poprzez bezpłatne szkolenia. W 2017 roku ponad 1200 osób ukończyło szkolenia w ramach Akademii Corab.

Klucze do sukcesu instalatora

Pierwszym krokiem jest poznanie potrzeb klienta i prawidłowo wyliczyć jego zapotrzebowanie na energię. Aby instalacja fotowoltaiczna się opłaciła, moc musi być optymalnie dobrana do potrzeb. Ekonomicznie nieopłacalne jest stworzenie za małej lub za dużej instalacji. Na tym etapie już można poznać rzetelnego instalatora.
Najprostszym sposobem, aby ustrzec się przed błędami to wykonywanie prac zgodnie z instrukcjami producentów. Dla bezpieczeństwa najlepiej w przypadku konstrukcji stosować przebadane i certyfikowane systemy fotowoltaiczne.
Kolejną kwestią jest dobór komponentów: system fotowoltaiczny (konstrukcja), falownik, moduły fotowoltaiczne, zabezpieczenia czy okablowanie. Największą pułapką na tym etapie jest szukanie najtańszej oferty za wszelką cenę. Warto wybierać znanych i sprawdzonych producentów, a zakupu dokonywać u oficjalnych dystrybutorów.
Nawiązanie stałej współpracy z producentami i dystrybutorami to bardzo dobre rozwiązanie. „Stali i lojalni klienci mogą liczyć nie tylko na lepsze ceny, ale również na atrakcyjne warunki finansowania czy dodatkowe wsparcie techniczne. Pomocnym rozwiązaniem jest również nasz program do kompletacji i ofertowania instalacji fotowoltaicznych – Corab ON-Line. W kilku krokach pozwala nie tylko dobrać właściwe komponenty, stworzyć ofertę hurtową oraz wykonać ofertę dla klienta ostatecznego, a na koniec złożyć zamówienie.” – mówi Paweł Wiktorowicz z firmy Corab, która jest producentem konstrukcji fotowoltaicznych i dystrybutorem sprzętu najlepszych marek.
Darmowe szkolenia realizowane przez producentów i dystrybutorów, duże możliwości rozwoju i wiele narzędzi, które mogą ułatwić i usprawnić pracę instalatora przemawiają za rozszerzeniem działalności.