Google+

Profesjonalny plecak narzędziowy Fluke Pack30

Firma Eaton Electric proponuje kilka rozwiązań w ramach ochrony instalacji PV. Kluczem do sukcesu jest prawidłowy dobór aparatury, a ściślej mówiąc parametrów urządzeń zabezpieczających. Ważne też jest prawidłowe zrozumienie zjawisk zachodzących podczas normalnej i awaryjnej pracy instalacji.

Fot. 1. Rozdzielnica IKA Fot. 1. Rozdzielnica IKA
Fot. 2. Wyłącznik PKZ-SOL Fot. 2. Wyłącznik PKZ-SOL Fot. 3. Rozłącznik P-SOL Fot. 3. Rozłącznik P-SOL Fot. 4. Podstawa bezpiecznikowa CHPV na wkładki 10x38mm Fot. 4. Podstawa bezpiecznikowa CHPV na wkładki 10x38mm Fot. 5. Ogranicznik przepięć SPPVT2 Fot. 5. Ogranicznik przepięć SPPVT2

Sercem instalacji są moduły fotowoltaiczne, potocznie zwane panelami (norma IEC 61836). Moduły są łączone w łańcuchy szeregowo, a kilka łańcuchów połączonych ze sobą równolegle jest następnie łączonych z falownikiem. Oznacza to, że wszystkie moduły w tych samych łańcuchach osiągają ten sam prąd, a wszystkie równoległe łańcuchy osiągają to samo napięcie. Producent każdego modułu podaje maksymalną dopuszczalną wartość prądu płynącego przez moduł. Oznacza to, że jeżeli spodziewany prąd zwarciowy przekracza tą wartość, koniecznym jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia. Inne problemy rodzi sytuacja, w której jeden z paneli zostaje zacieniony. Zarówno zacienienie czy uszkodzenie modułu powoduje przepływ prądu wstecznego pochodzącego z pozostałych gałęzi instalacji. Zazwyczaj taki prąd nie powinien przekraczać ok. 2,5 prądu zwarcia Isc. Dokładną wartość podaje producent modułu. Najczęstszym stosowanym rozwiązaniem jest stosowanie podstaw bezpiecznikowych z wkładkami o charakterystyce gPV. Eaton Electric proponuje w tym przypadku szeroki wachlarz rozwiązań: wkładki cylindryczne 10x38mm, 14x51mm oraz nożowe na napięcia do 1500 VDC oraz podstawy do tych wkładek.
Innym stosowanym rozwiązaniem są wyłączniki DC, które mają tę zaletę nad podstawami, że po wyłączeniu są od razu gotowe do pracy, nie wymagają ich serwisowania po każdym zadziałaniu i mają regulowaną nastawę wyzwalacza. Dodatkowo możemy do wyłącznika PKZ-SOL dobudować wyzwalacz wzrostowy, by realizować ochronę przeciwpożarową.
Drugim podstawowym zabezpieczeniem są ograniczniki przepięć. W przypadku instalacji wykonanych w drugiej klasie izolacji stosowane są ograniczniki klasy II. W instalacjach uziemionych stosowane są ograniczniki klasy I+II. Eaton Electric ma w swojej ofercie ograniczniki do instalacji o napięciu do 1000 VDC, zarówno tych uziemionych jak i nieuziemionych. Technologia warystorowa pozwala na łatwy i szybki serwis ze względu na wymienne wkładki oraz zdalną i optyczną sygnalizację przepalenia wkładki.
Samą aparaturę powinniśmy zamontować w specjalnie do tego przeznaczonej rozdzielnicy. Eaton Electric proponuje rozdzielnice serii IKA, które cechuje stopień ochrony IP65, II klasa izolacji, oraz wysoki stopień wytrzymałości mechanicznej IK08. Taka rozdzielnica może być zamontowana wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, co w przypadku instalacji PV ma kluczowe znaczenie przy projektowaniu.
Ponadto Eaton Electric oferuje również rozłączniki izolacyjne P-SOL do zabudowy na szynie TH. Pozwalają one na bezpieczną (beznapięciową) pracę, ponieważ nieosłonięty moduł fotowoltaiczny cały czas jest źródłem prądu. Do rozłącznika P-SOL możemy z boku dobudować wyzwalacz wzrostowy, by realizować funkcje ppoż.
Te i inne produkty związane z ochroną instalacji fotowoltaicznych produkcji Eaton Electric są dostępne w sieci hurtowni elektrycznych Grodno S.A. na terenie całego kraju.

Bartłomiej Jaworski