Firma Elektro jest znanym czeskim producentem osprzętu łączeniowego przeznaczonego głównie dla producentów rozdzielni elektrycznych. Wysoka jakość oraz nowoczesne rozwiązania techniczne wpływają na stały wzrost sprzedaży produktów na obszarze Unii Europejskiej. Wyłącznym przedstawicielem fi rmy Elektro na terenie Polski jest fi rma Istpol. Artykuł ten jest skróconym przeglądem produktów i rozwiązań technicznych.

Fot. Złączka RSA 2,5 A Fot. Złączka RSA 2,5 A

Złączki śrubowe szeregowe RSA Głównym asortymentem produktów firmy Elektro są złączki szeregowe typu RSA. Zaciski te znajdują zastosowanie w rozdzielniach elektrycznych do łączenia przewodów miedzianych lub aluminiowych o przekrojach od 0,15 do 95 mm². Zaciski te montuje się wykorzystując specjalny zatrzask na szynach montażowych TH 35 lub TH 15. Można podłączyć do nich pojedynczy przewód będący drutem lub linką.
Część izolacyjna złączek wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa (poliamid PA 6) o klasie palności V0 (badana rozżarzonym do 960ºC drutem) bez chlorowców i halogenków.
Przy dużym obciążeniu prądowym przekraczającym nawet prąd znamionowy zacisku izolacja zachowuje odpowiednią sztywność i nie ulega uszkodzeniu.
Złączki RSA produkowane są w szerokiej gamie kolorów. Mamy oprócz kolorów podstawowych: niebieskiego, żółto-zielonego, szarego, dziesięć innych kolorów do dyspozycji.
Elementy metalowe złączki wykonane są ze stali pokrytej galwanicznie związkiem ZnCoCr, odpornym na korozję i zmniejszającym rezystancję połączenia. Złączki do podłączenia przewodu ochronnego (żółto–zielone) są wykonane w dwóch wersjach, jako izolowane od szyny oraz posiadające specjalną klamrę metalową, zwierającą do szyny TH, zapewniającą ochronę elektryczną całej rozdzielnicy.
Złączki RSA 35 A i 70 A mają śruby inbusowe, wykonane ze stali galwanizowanej ZnCoCr. Przy zastosowaniu zalecanych narzędzi oraz właściwym momencie siły docisku producent gwarantuje, że śruby nie ulegną uszkodzeniu nawet przy wielokrotnym dokręcaniu. Złączki typu RSA 2,5 do RSA 35 posiadają stopień ochrony przed porażeniem IP 20, natomiast stopień ochrony złączek RSA 70 wynosi IP 10. Sąsiadujące ze sobą w szeregu złączki można łączyć w grupy przy pomocy zworek śrubowych lub stosując specjalny mostek łączeniowy dla RSA 4 i RSA PE 4 IS. Złączki szynowe RSA 2,5 A zwiera się wyłącznie stosując specjalne mostki grzebieniowe (2, 3 i 4-torowe), od góry wciskane do gniazd sprężynowych złączki. W ofercie dostępny jest również cały asortyment różnokolorowych przegród końcowych i środkowych dla każdego rodzaju złączki.

Złączki szeregowe bezśrubowe

Złączki bezśrubowe EURO Q służą do szybkiego podłączania przewodów o przekrojach od 0,5 do 6 mm² bez użycia narzędzi, przez wciśnięcie przewodu do gniazda sprężynowego. Montowane są one na szynie TH 35, natomiast łączenie sąsiednich złączek jest możliwe poprzez 2-polowe zworki. Dzięki możliwości łączenia każdej złączki z sąsiednią istnieje praktycznie nieograniczona możliwość rozgałęzienia obwodów. Złączki dostępne są w wykonaniu szeregowym oraz szeregowym 2-piętrowym w kolorystyce: szarej, niebieskiej i uziemiające żółto-zielonej.

Fot. 1. Złączka BDS do WLZ-tów Złączka BDS do WLZ-tów

Uniwersalne złączki ETB

Zaciski te znajdują zastosowanie w rozdzielniach elektrycznych do łączenia przewodów miedzianych lub aluminiowych o przekrojach od 2,5 do 240 mm². Złączki te montuje się wykorzystując specjalny zatrzask na szynach montażowych TH 35 . Można podłączyć do nich pojedynczy przewód będący drutem lub linką. Zaciski ETB 240 są przystosowane również do montażu na powierzchni płaskiej. Złączki są wykonane w podstawowej kolorystyce: szare, niebieskie i żółto zielone.

Przelotowe złączki izolowane HPS

Są przeznaczone głównie do dokonywania odgałęzień wewnętrznych linii zasilających bez przecinania przewodu. Zakres przekroju stosowanych przewodów wynosi od 2,5 do 150 mm².
Do jednej złączki można podłączyć dwa przewody. Złączki wykonywane są jako dwunastopolowe dla przekrojów od 2,5 do 35 mm² (pojedyncze złączki można oddzielać od siebie odłamując je) lub jednopolowe dla przekrojów od 50 do 150 mm².

Listwy ekwipotencjalne

Listwy ekwipotencjalne umożliwiają wykonanie solidnego i trwałego uziemienia ochronnego oraz połączeń wyrównawczych. Posiadają całą kombinację różnych typów zacisków, dzięki temu można w łatwy sposób wykonać połączenia przewodów ochronnych do metalowych rur instalacyjnych, kranów i zbiorników na różne płyny. Listwy ekwipotencjalne, umożliwiają łatwy montaż bednarki oraz przewodów ochronnych o przekrojach do 90 mm².
Listwy zaciskowe EPS 4A, EPS 4B, EPS 4C, EPS 4D są przeznaczone do stosowania w instalacjach domowych i przemysłowych jako główne listwy ekwipotencjalne. Produkty te mogą być wykonane w obudowie lub bez. Listwy łączeniowe EPS zostały zaprojektowane tak, że śruby zaciskowe są zabezpieczone przed odkręceniem.
W budownictwie sprawdzą się złączki uziemiające ZSA 16, za pomocą których można podłączyć przewód ochronny do konstrukcji metalowych o przekroju okrągłym np. rurki. Właściwe połączenie i doskonały styk tworzy taśma miedziana lub stalowa nierdzewna oplatająca rurę, która jest w trakcie montażu naciągana przez zacisk ZSA 16. Do baterii wodociągowych, w których niezbędne jest wykonanie dodatkowych podłączeń, a instalacja wykonana jest na bazie rur plastikowych, można zastosować zacisk ZS 4. Korpus zacisku nakłada się na końcówkę rury z zaprasowaną metalową nakładką i dokręca mosiężną nakrętką. Następnie do korpusu mocujemy przewód przyłączeniowy uziemienia. Zaineresowanych szczegółową informacją na temat oferty firmy ELEKTRO zapraszamy na nasza stronę internetową www.istpol.pl

Bogdan Mędrek
ISTPOL Sp. z o.o.