Google+

Profesjonalny plecak narzędziowy Fluke Pack30

Puszki regipsowe Multibox produkcji Simet – mają już od roku swoją kontynuację w postaci 6-polowego produktu. Czas na serię podtynkową Multiwall i jej rozwój o wersję dla montażu maksymalnie 6 elementów sterujących lub gniazd. Nowa puszka M6x60F i jej rozgałęźna wersja z pokrywą M6x60FP – w sprzedaży już od października 2017 roku.

Fot. 1. Puszka podtynkowa M6x60F do montażu maksymalnie 6 łączników lub gniazd
instalacyjnych Fot. 1. Puszka podtynkowa M6x60F do montażu maksymalnie 6 łączników lub gniazd instalacyjnych

Innowacji ciąg dalszy

Premiera kolejnego w pełni innowacyjnego produktu firmy Simet, jest twórczym rozwinięciem typoszeregu puszek podtynkowych serii Multiwall. Simet kontynuuje własną drogę rozwoju w oparciu o rozwiązania wcześniej nie stosowane. To nie produkt wykreowany zza deski kreślarskiej, lecz z potrzeby rynku, a konkretniej – z wymogów ściany za telewizorem bądź biurowej, gdzie „piątka” okazała się już za mała, aby zmieścić wszystkie gniazda lub łączniki w nowoczesnej instalacji.

Największa, lecz kompaktowa

To, że kompaktowe auto może zmieścić 5 osób i dużo bagażu w stosunkowo niewielkiej bryle i za pieniądze dostępne dla większości – to już wiadomo. Podobna idea przyświecała twórcom i tej puszki. Jak najbardziej zwarta, jak najpłytsza, jak najsztywniejsza, jak najbardziej wygodna w instalacji, uniwersalna, a przy tym wszystkim tania… Trudne to elektroinstalacyjne równanie do rozwiązania, ale dla kogoś kto robi to już od ponad 47 lat to „duże piwo”.

Zwarta

Konstrukcja oparta na dwóch 3-polowych segmentach, to dogodne rozwiązanie, gdy w sprzedaży nie ma ramek 6-polowych dla łączników i gniazd. Daje to też zaletę zwartości bloku osprzętowego, mniejszej ilości kucia w ścianie i dogodniejszego rozkładu przewodów wewnątrz puszki. Sztywność konstrukcji powiększa krzyżak konstrukcyjny, dający też inne korzyści. Rozstaw tych dwóch trójpolowych segmentów daje możliwość osadzania osprzętu ramkowego (moduł 71 mm) dla zdecydowanej większości producentów gniazd i łączników.

Wersja rozgałęźna puszki podtynkowej, sześciopolowej z pokrywą M6x60FP Fot. 2. Wersja rozgałęźna puszki podtynkowej, sześciopolowej z pokrywą M6x60FP

Płytka

Jak uciążliwe jest kucie w ścianie bruzdy (?) – wie każdy instalator. Nie należy to do przyjemności i wiadomo, że im płyciej – tym lepiej. Dlatego puszka ta jest płytsza od jej sióstr z serii Multiwall o 10 mm, z pełną głębokość na poziomie 50 mm. Wystarcza to do prawidłowych i wygodnych rozgałęzień prądowych pod zamocowanym oprzętem.

Sztywna

W tej puszce premierowo została zastosowana wewnętrzna, krzyżakowa konstrukcja powiększająca sztywność. Przy tak dużej kubaturze puszki był to wymóg konieczny, ponieważ prace tynkarskie związane z osadzaniem puszki wymagają sztywnych ścian bocznych. Nie mogą one poddawać się odkształceniom w procesie ogipsowania, lub mocowania na piankę montażową puszki. Wewnętrzna konstrukcja szkieletowa pozwala też na mocowanie akcesoriów zwiększających jej użyteczność. Należą do nich pokrywy zamykające pojedyncze pola puszki PM1 i PM2, oraz pierścienie dystansowe PDM60Z i PDM60W – pozwalające na pogłębianie – już osadzonej puszki.

Uniwersalna

Dobrze pojęta uniwersalność produktu polega na jego zastosowaniu w różnych warunkach instalacyjnych: przy zastosowaniu rożnego osprzętu, rodzaju doprowadzonego okablowania, a także rekonstrukcji przestrzeni puszki poprzez jej przedłużanie i częściowe zamykanie jej poszczególnych pól. Wszystkie te niestandardowe sytuacje mogą być przy pomocy tej puszki rozwiązywane, przy pomocy dostępnych akcesoriów i samej konstrukcji puszki. Do najczęstszych problemów należą następujące sytuacje:

  • pogłębianie osadzonej w ścianie puszki, ze względy na zastosowanie warstwy kafelków, tynku strukturalnego, boazerii itp.
  • zamykanie częściowe przestrzeni puszki ze wglądu na umieszczenie w jej polach elementów elektrycznych lub elektronicznych, bądź też zwykłe zaślepianie niewykorzystanych wstępnie pól.
  • możliwość wykorzystania dłuższych wkrętów montażowych przy nietypowym montażu gniazd i łączników.
  • wielość i różnorodność osłabień w korpusie puszki pozwala na wygodne odsłanianie powierzchni wewnętrznej puszki, zarówno przy zastosowaniu rur i peszli instalacyjnych, jak i przy doprowadzeniu bezpośrednim przewodów do korpusu puszki. Specjalnie dobrany miękki materiał puszki, jak kształt osłabień pozwala na szybkie i precyzyjne prace związane z wycinaniem wejść i wyjść z puszki.
  • zastosowane wkręty kwasoodporne dają pewność braku rdzawych wycieków na tapetę i tynk, a upływ czasu i agresywne warunki atmosferyczne są pełniejszą gwarancją trwałości połączeń z puszką.
  • konstrukcja pozwala na zastosowanie dwóch ramek 3-polowych o rozstawie 71mm. Mocuje się je na przykręconych co najmniej dwoma wkrętami łącznikach lub gniazdach. Przegroda krzyżakowa w puszce jest na tyle szeroka, że zdecydowana większość różnych ramek pozwala się tam osadzić.

Opcjonalnie zastosowanie akcesoriów do puszkiM6x60F. Pokrywy i pierścienie
dystansowe Fot. 3. Opcjonalnie zastosowanie akcesoriów do puszkiM6x60F. Pokrywy i pierścienie dystansowe

Dobra

Jak wszystkie produkty wytwarzane przez przedsiębiorstwo Simet, również i te puszki są rzetelnie wykonane i opracowane, z dbałością o cechy jakościowe i użytkowe. Dostępne tylko w hurtowniach i specjalistycznych sklepach elektrotechnicznych na terenie całego kraju.

Mariusz Młyńczak
Główny Specjalista ds. Marketingu
Simet SA