Google+
Advertisement

Na pytania odpowiada ekspert Arkadiusz Kaliszczuk z firmy Elektra

1. Czy możliwe jest zainstalowanie przewodów grzejnych na już istniejących schodach?

Teoretycznie jest to możliwe, jednak trzeba liczyć się z usunięciem istniejącej warstwy wykończeniowej oraz koniecznością wycięcia bruzd do ułożenia przewodów grzejnych w schodach.

2. Kiedy stosować przewody jedno-, a kiedy dwustronnie zasilane?

Przewody zasilane jednostronnie są łatwiejsze do ułożenia, więc w wypadku tego zastosowania polecam wykonanie instalacji z wykorzystaniem przewodów zasilanych jednostronnie ELEKTRA VCD o mocy od 25 W/m.

3. Jak dobrać moc grzejną przewodów?

Moc przewodów powinna być tak dobrana, aby na 1 m2 wypadało od 250 do 300 W w przypadku schodów zadaszonych lub osłoniętych. Nieosłonięte schody lub bezpośrednio narażone na opady powinny być ogrzewane mocą 300 W/m2.

4. W jaki sposób należy układać przewody?

Przewody VCD25 o mocy 25 W/m2 powinny być układane na stopniach co 8 cm, tak aby na każdym stopniu znalazły się 4 przebiegi przewodu, Na płycie spoczynkowej powinniśmy układać przewody również co około 8 cm.

5. Kiedy i jak stosować izolację cieplną na stopniach i podestach?

Jeśli nasze schody nie zostały jeszcze wykończone i mamy możliwość delikatnego podniesienia ich wysokości, na wylane schody układamy płyty izolacyjne Thermopanel z bruzdami umożliwiającymi łatwy montaż przewodów grzejnych. Płyty przyklejamy do schodów klejem, a na wierzch dajemy kolejną warstwę kleju, którym przykrywamy ułożone w panelach przewody. Zastosowanie izolacyjnych paneli zwiększy skuteczność systemu, skracając czas nagrzewania się schodów, co wpłynie na koszty eksploatacji.

6. W jaki sposób zapewnić optymalne sterowanie systemem?

Optymalne sterowanie systemem zapewnią regulatory wyposażone w czujniki mierzące temperaturę i wilgoć. Załączą one ogrzewanie kiedy łącznie wystąpią oba czynniki sprzyjające oblodzeniu: spadająca temperatura i wilgoć. Jeżeli będzie mróz, ale nie będzie opadu, system się nie włączy. Również kiedy będzie padać deszcz, ale nie będzie spadku temperatury, skutkującego powstaniem gołoledzi, system pozostanie wyłączony.

Megger przyrządy pomiarowe nr 1 na świecie - niezawodne w każdych warunkach - gwarantowana wiarygodność i powtarzalność pomiarów - ...mierzymy od 1889 roku