Jej poprawne zaprojektowanie i zamontowanie jest niezwykle istotne, ponieważ od tego zależy późniejsze bezpieczeństwo użytkowników. Dla wszystkich, którzy planują przebudowę instalacji elektrycznych albo dopiero będą je umieszczać w swoim świeżo wybudowanych domach – przygotowaliśmy krótki poradnik montażu i najważniejszych kwestii, o których nie wolno zapomnieć. Sprawdź, czy o wszystkim wiedziałeś wcześniej.

Więcej

Odpowiednie natynkowe systemy elektroinstalacyjne umożliwiają prowadzenie kabli i przewodów w pomieszczeniach, które są już wykończone, tak aby nie straciły na estetyce. Kable i przewody będą przy tym prowadzone bezpiecznie z ochroną przed działaniem czynników zewnętrznych.

Więcej

Z instalacjami natynkowymi spotykamy się nie tylko w pomieszczeniach gospodarczych czy obiektach przemysłowych, ale również w budownictwie mieszkalnym czy - tym bardziej - obiektach biurowych i użyteczności publicznej. Sprawdźmy, jakie systemy oferują nam producenci.

Więcej
Gniazdko w podłodze czyli instalacja w biurze

Aranżacja biura musi być w stu procentach przemyślana, a instalacja elektryczna zaplanowana tak, aby zapewnić pracownikom wygodę i bezpieczeństwo. Nowoczesne systemy do (niemal niewidocznego) prowadzenia instalacji spełnią to zadanie idealnie.

Więcej
Fot. 1. Elementy systemu wyrównania potencjału zapobiegają tworzeniu się niebezpiecznych przeskoków iskrowych w budynku.

Połączenia wyrównawcze główne i dodatkowe (miejscowe) uwzględnia się dla zmniejszenia występujących napięć dotykowych. Z kolei uziomy to metalowe elektrody, które umieszczane w wilgotnej warstwie gruntu zapewniają połączenie przedmiotów uziemianych i gruntu o możliwie małej rezystancji.

Więcej
Fot.: iStock

Wprawdzie czas wielkiej płyty dawno minął, ale technologia nie zniknęła. Została udoskonalona. Ponadto bardzo często stosowana jest metoda ślizgowa. Obydwa rozwiązania wymagają specyficznego podejścia do instalacji elektrycznych, gdyż późniejsze układanie ich w konstrukcjach wykonanych z gęsto zbrojonego betonu wysokiej klasy, jest bardzo czasoi pracochłonne. Na dodatek wykonywanie przebić i tras kablowych może mieć wpływ na wytrzymałość konstrukcji. Dlatego w budownictwie żelbetonowym wykorzystuje się specjalne rodzaje puszek oraz rurek instalacyjnych. Systemy te ułatwiają późniejsze realizowanie budynkowych instalacji elektrycznych.

Więcej
Fot. 1 Elementy systemu listew przypodłogowych tehalit.SL dzięki swojej zgrabnej konstrukcji i bogatej ofercie profili i dekorów idealnie dopasowują się do każdego typu podłogi. Chcąc wyeksponować elementy listew przypodłogowych można zastosować zestaw listew SL LED z podświetleniem paskiem LED-owym. Dodatkowym atutem zestawu SL LED jest dyskretne podświetlenie ciągów komunikacyjnych z jednoczesną możliwością wskazania kierunku lub drogi ewakuacyjnej.

Systemy biurowej dystrybucji energii elektrycznej i sygnałów teletechnicznych, dzięki swoim walorom estetycznym, zadowolą zarówno architektów jak i dekoratorów wnętrz. Elektryków z pewnością zainteresują nowoczesne rozwiązania instalatorskie. Dla użytkowników ważna pozostaje natomiast funkcjonalność, a co najważniejsze, bezpieczeństwo eksploatacji.

Więcej
Modernizacja instalacji elektrycznej bez rozkuwania ścian

Gdy dom jest obficie wyposażony w nowoczesny sprzęt, gdy większość urządzeń sterowana jest automatycznie, trudno jest zaakceptować mało funkcjonalną instalację. Telewizor załączany pilotem, wyłącza się sam po upływie zadanego czasu, a do wyłącznika koniecznie trzeba podejść. Należy pomyśleć o modernizacji instalacji elektrycznej. Problemem staje się konieczność rozkuwania ścian, które są wykończone szlachetnymi tynkami. Wtedy nowoczesna technika przychodzi z pomocą. Bez układania nowych przewodów można zrealizować wiele wygodnych i pożytecznych funkcji. Takim rozwiązaniem jest sterowanie za pośrednictwem fal radiowych. Bez brudu, hałasu i długotrwałych przeróbek można dostosować instalację do zwiększających się potrzeb. Osiągając w ten sposób wyższy komfort, bezpieczeństwo oraz zmniejszając zużycie energii.

Więcej
Fot. 1. Montaż szybkozłączy oświetleniowych HelaCon Lux. Złącza HelaCon Lux umożliwiają połączenie sztywnych przewodów drutowych instalacji elektrycznej z giętkimi przewodami linkowymi oprawy oświetleniowej.

Odpowiednie połączenia stanowią istotny element instalacji elektrycznych i systemów automatyki. To właśnie od nich zależy pewność pracy a co najważniejsze bezpieczeństwo użytkowania urządzeń elektrycznych. Stąd też istotną rolę odgrywa dobór elementu łączącego zarówno pod kątem spełniania parametrów elektrycznych jak i konstrukcyjnych.

Więcej
Fot. 1. Stara niezabudowana tablica stwarza zagrożenie porażeniem. W szczególności gniazda pozbawione stopek determinujących wartość wkładek topikowych stwarzają zagrożenie pożarowe. Podobnie jak ?watowane? bezpieczniki, co widać na zdjęciu (nie wszystkie wkładki posiadają kolorowe oznaczniki).

Z biegiem czasu zmieniają się potrzeby. Wciąż pojawia się nowy sprzęt wykorzystujący energię elektryczną. Pomimo tego, że nowoczesne urządzenia są coraz bardziej energooszczędne, to jednak pobierają coraz więcej energii. Coraz częściej pojawia się problem, że instalacja nie wytrzymuje obciążenia. Najpierw objawia się to przepalaniem bezpieczników. A gdy zniecierpliwieni użytkownicy zamieniają je na coraz większe, następuje poważna awaria albo nieszczęście. Dlatego, gdy tylko zauważy się, że regularnie ?wywalają? bezpieczniki, grzeją się przewody lub coś gdzieś iskrzy, to natychmiast należy odłączyć zagrożone obwody i wezwać fachowca.

Więcej