W porównaniu do 60-letniej historii fi rmy Relpol, produkcja przekaźników czasowych to stosunkowo krótki czas, ale przekaźniki te, dzięki bardzo wysokiej jakości, zdobyły duże uznanie klientów. Moduł czasowy i przekaźnik R15 to początek historii przekaźników czasowy w Relpolu. Dziś oferta jest bardzo bogata, obejmuje kilkadziesiąt przekaźników, ponad 40 funkcji czasowych w różnych obudowach i o różnych napięciach zasilania.

Nowe wielofunkcyjne przekaźniki czasowe firmy Relpol

Aktualnie Relpol wprowadza kolejną linię przekaźników czasowych, w tym 9 wykonań przekaźników wielofunkcyjnych. Ich największą zaletą jest ich uniwersalność, czyli możliwość wybrania jednej z 10 funkcji znajdujących się na wyposażeniu przekaźnika. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie np. dla hurtowni, służb utrzymania ruchu, wszędzie tam, gdzie wymagana jest zmiana stosowanych funkcji, a umożliwia to ich różnorodność. Dodatkowo uniwersalne napięcie zasilania od 12-240 V AC/DC dają szeroką możliwość zastosowania przekaźników wielofunkcyjnych dla różnych napięć.
Elementem wykonawczym czasowych przekaźników wielofunkcyjnych, tak jak i przekaźników jednofunkcyjnych, są przekaźniki RM84 i RM85. Styki tych przekaźników zbudowane są z materiału AgSnO2 dające pewność działania przy obciążeniach indukcyjnych.
Zmiana funkcji nie jest możliwa w czasie pracy przekaźnika. Zmiana nastawy funkcji w trakcie pracy przekaźnika jest odczytana dopiero po wyłączeniu i ponownym załączeniu zasilania przekaźnika. Ma to na celu zapobieżenie przypadkowym zmianom funkcji.

Realizowane funkcje

Przekaźniki RPC-1MA-…, RPC-2MA-…, RPC-1MB-…, RPC-2MB-… posiadają po cztery takie same funkcje E, Wu, Bp, Bi i 6 różnych. W efekcie mamy 16 różnych funkcji umieszczonych w dwóch grupach przekaźników. Daje to szerokie spektrum możliwości stosowania tychże przekaźników czasowych.

Przykładowe funkcje realizowane przez przekaźniki wielofunkcyjne:

B – Praca cykliczna sterowana zamykaniem zestyku sterującego S;

Nowe wielofunkcyjne przekaźniki czasowe firmy Relpol

T – Generacja impulsu 0,5 s po upływie czasu T;

Nowe wielofunkcyjne przekaźniki czasowe firmy Relpol

Wi – Załączenie na nastawiony czas sterowane zamknięciami zestyku sterującego S, z funkcją wyłączenia przekaźnika wykonawczego R przed upływem czasu T;

Nowe wielofunkcyjne przekaźniki czasowe firmy Relpol

Ra – Opóźnione wyłączenie sterowane zestykiem S, bez przedłużenia czasu T.

Nowe wielofunkcyjne przekaźniki czasowe firmy Relpol

Realizacja funkcji przekaźników wielofunkcyjnych:

 • Regulacja wartości ustawionych. Wielkości czasu odczytywane są w trakcie pracy przekaźnika. Nastawione wartości mogą zostać zmodyfi kowane w dowolnym momencie.
 • Dioda zasilania, gdy czas nie jest odmierzany świeci światłem ciągłym. W trakcie odmierzania czasu T dioda pulsuje z okresem 500ms, przy czym 50% jest zaświecona, a 50% zgaszona.
 • Wyzwalanie: przekaźnik wyzwalany jest napięciem zasilania.
 • Zasilanie RPC-…-A230 przekaźnik może być zasilany napięciem przemiennym 48..63 Hz o wartościach 207…253 V.
 • Zasilanie RPC-…-UNI przekaźnik może być zasilany napięciem stałym lub przemiennym 48…63 Hz o wartościach 10,8…264 V.

 

Nowe wielofunkcyjne przekaźniki czasowe firmy Relpol

Przekaźniki czasowe wielofunkcyjne firmy Relpol z nowej serii RPC dzięki różnorodności zaimplementowanych funkcji przeznaczone są do stosowania w automatyce przemysłowej i budynkowej, w systemach klimatyzacji, ogrzewania, w systemach zabezpieczeń, sygnalizacji, oświetlenia oraz w wielu innych aplikacjach. Możliwość wybrania dwóch różnych rodzajów zasilania: 230V AC oraz uniwersalne 12-240V AC/DC zwiększa jeszcze uniwersalność tych przekaźników. Natomiast niski pobór mocy tych przekaźników (w zależności od typu wynosi 1x16A lub 2x8A) wpływa na oszczędność energii elektrycznej.

Zalety nowych wielofunkcyjnych przekaźników czasowych:

 • 10 funkcji czasowych;
 • Pozwalają na ustawienie 8 zakresów czasowych od 1s do 10 dni;
 • Realizują płynne nastawy czasowe od 0,1 do 1x zakres czasowy;
 • Mają dwa napięcia zasilania: 12..240V AC/DC oraz 230V AC.
 • Obudowa o szerokości modułu instalacyjnego o szerokości 17,5mm
 • Obciążenie w zależności od typu wynosi 1x16A lub 2x8A.

 

www.relpol.pl

Więcej na temat: