Od kilku lat w architekturze wnętrz można zauważyć powrót to tradycyjnych rozwiązań. Wracają naturalne materiały, klasyczne rozwiązania wnętrzarskie, w końcu wraca również zainteresowanie bardzo klasyczną wersją pieców grzewczych. Piece kominkowe, czyli tzw. kozy cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością i można je spotkać zarówno w bardzo klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach.

Piece kominkowe - wielki powrót stylowych rozwiązań
  1. Zalety pieców kominkowych
  2. Styl i wygoda

Zalety pieców kominkowych

Po wielkim boomie na montowanie kominków, przyszedł czas na popularność pieców kominkowych. Skąd ta zmiana? Po pierwsze piece kominkowe żeliwne, stalowe czy kaflowe pozwalają cieszyć się piękne ognia i niezwykłym klimatem, jaki budują palące się w pomieszczeniu polana, także w tych pomieszczeniach, w których montaż kominka jest właściwie niemożliwy. Jedyny warunek to możliwość podłączenia się do komina. Ponadto piec kominkowy zajmuje dużo mniej miejsca, co w przypadku małych salonów czy kuchni, ma spore znaczenie. Jest też znacznie lżejszy od kominka, co sprawia, że jego montaż nie wymaga żadnych przeróbek, w tym wzmocnienia stropu. To jednak tylko kilka pierwszych argumentów. Istotne są również:

  • mniejsze zużycie energii, piecem o mocy 10 kW można ogrzać nawet 100 metrów kwadratowych powierzchni
  • piec kominkowy żeliwny, stalowy a nawet kaflowy jest tańszy od kominka
  • sprawność pieca porównywalna jest z funkcjonalnością kominka
  • wykorzystywany opał to odnawialne źródła energii - drewno lub brykiet drzewny

Piec w każdej chwili można odłączyć od przewodu kominowego i przenieść w inne miejsce. Jedyna adaptacja, jakiej trzeba dokonać przy jego montażu, to odpowiednie zabezpieczenie podłogi wokół kominka. Powinna być ona wyłożona materiałami odpornymi na działanie ognia i wysokiej temperatury.

Styl i wygoda

Piece kominkowe to atrakcyjne i niedrogie w eksploatacji urządzenie grzewcze. Można je wyjątkowo szybko i sprawnie zamontować. Przede wszystkim jednak dzięki niemu wnętrze staje się cieplejsze i bardziej przytulne. Nabiera niepowtarzalnego klimatu i stylu. Do tego piece kominkowe żeliwne mają urozmaiconą budowę, ciekawe zdobienia, atrakcyjny wygląd inspirowany klasyczną stylistyką. Do wszystko sprawia, że tego typu piece idealnie dopełniają wnętrz rustykalnych, w stylu vintage. Świetnie sprawdzają się także w drewnianych domkach letniskowych i wiejskich kuchniach. W tego typu pomieszczeniach sprawdzają się piece kaflowe, szczególnie te w oryginalnych kolorach. Do wnętrz nowoczesnych poleca się natomiast piece stalowe.

Więcej na temat: