Gazowe, węglowe i elektryczne - to najpopularniejsze metody ogrzewania pomieszczeń. Szczególnie w przypadku budowy domu istotny będzie wybór tej najbardziej korzystnej, bowiem od tego zależeć będą przyszłe opłaty za ogrzewanie. Coraz częściej odchodzi się od ogrzewania węglem, głównie ze względów ekologicznych. Porównajmy więc to gazowe i elektryczne.

Ogrzewanie elektryczne czy tradycyjne?

Ogrzewanie gazowe

W tym przypadku największą zaletą jest fakt, iż ten rodzaj ogrzewania nie wymaga tak naprawdę żadnej kontroli, bowiem piece nowej generacji wyposażone są w czujniki i sterowniki, które intuicyjnie kierują całym systemem. Korzystne jest to, że właściciel domu nie musi zaprzątać sobie głowy opałem, jak w przypadku ogrzewania węglowego. To komfortowy i stosunkowo tani sposób, podobny w użytkowaniu do systemu ogrzewania centralnego, jakie dostarczane jest przez węzeł ciepłowniczy z elektrociepłowni.

Wspomnijmy jeszcze, że tego rodzaju obiekty coraz częściej wykorzystują do ogrzewania kotłów biomasę, o czym możemy przeczytać na stronie www.termika.pgnig.pl. Zakłady te zajmują się również skupem wierzby energetycznej. Wracając jednak do ogrzewania piecem gazowym warto wspomnieć, iż dostawa gazu jest niezwykle rzadko przerywana, to niewątpliwie kolejny atut. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem może być problem z przyłączem gazowym bądź sytuacja kiedy sieć gazowa jest znacznie oddalona – wtedy właściciel domu może ponieść jednorazowe, wysokie koszty związane z dostarczeniem takiego przyłącza.

Ogrzewanie elektryczne

Wielu właścicieli domów czy mieszkań, do których nie doprowadzono centralnego ogrzewania, boi się korzystać z tego sposobu wytwarzania ciepła ze względu na wysoki koszt zużywanego prądu. Nic bardziej mylnego, bowiem dostępnych jest wiele taryf ulgowych, które oferują dzisiaj dostawcy prądu. Co więcej koszt instalacji jest również niższy niż w przypadku doprowadzania przyłączy gazowych do posesji (http://kalkulatorybudowlane.pl/teksty/2013/12/27/ogrzewanie-gazowe-czy-elektryczne/).

Niewątpliwą zaletą ogrzewania elektrycznego jest bezpieczeństwo – przede wszystkim nie występuje tutaj zagrożenie zatrucia dwutlenkiem węgla. Ponadto ogrzewanie elektryczne nie wymaga montażu specjalnych pieców ani komina. Urządzenia są niewielkie, dzięki czemu nadają się świetnie do małych pomieszczeń.

Jedyną wadą tego rodzaju ogrzewania jest uzależnienie od dostaw prądu. O ile dostawy gazu są zazwyczaj regularne to warto wspomnieć, iż awarie w procesie dostawy prądu występują dosyć często. Należy dodać, iż innowacyjne metody samodzielnego ogrzewania domu są bez wątpienia coraz bardziej komfortowe i niewiele różnią się już od ogrzewania centralnego, jakie zapewniają elektrociepłownie. Nareszcie Ci, którzy muszą sami zadbać o ogrzanie swoich domów czy mieszkań, mogą cieszyć się dogodnymi sposobami i coraz bardziej ekologicznymi rozwiązaniami.

 

Więcej na temat: