Google+

Firma SN PROMET wprowadza na rynek nową serię przycisków sterowniczych typu NEK22M z metalowymi korpusami, przeznaczoną do montażu w znormalizowanych otworach o średnicy ? 22,5 mm. Dzięki modułowej budowie i uniwersalnej sygnalizacji możliwe jest przystosowanie przycisków do indywidualnych potrzeb klienta. Rozszerzeniem serii są lampki sygnalizacyjne NEK22M-LD, których wygląd idealnie współgra z estetyką przycisków i stanowi ich uzupełnienie

Fot. 1. Napędy uszczelnione: a) wystający NEK22M-UWc, b) kryty NEF22M-UKn.Fot. 1. Napędy uszczelnione:
a) wystający NEK22M-UWc,
b) kryty NEF22M-UKn.

Przyciski sterownicze serii NEK22M służą do realizowania podstawowych funkcji sygnalizacji i sterowania. Przeznaczone są do wbudowania w różnego rodzaju urządzenia sterownicze i sygnalizacyjne lub do wbudowania bezpośrednio w korpusy maszyn i urządzeń. Stopień ochrony IP65 pozwala na zastosowanie przycisków tej serii w różnych rodzajach środowisk, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków.

Napędy przycisków

Napędy przycisków serii NEK22M, których korpusy wykonane są ze stopu metali mają budowę członową i składają się z dwóch części, tj. napędu przycisku i korpusu pośredniego.

Seria NEK22M oferuje następujące rodzaje wykonania napędów:

 • napędy powrotne z guzikiem krytym, wystającym lub dłoniowym,
 • napędy powrotne z guzikiem krytym lub wystającym z dodatkowym uszczelnieniem, umożliwiającym uzyskanie wysokiego stopnia ochrony IP65,
 • napędy piórkowe z dwiema pozycjami (0 – I) oraz trzema (I – 0 – II) w wersji monostabilnej i bistabilnej,
 • napędy zamkowe z dwiema pozycjami (0 – I) oraz trzema (I – 0 – II) w wersji monostabilnej i bistabilnej z kluczykiem wyciągającym się w pozycji „0”,
 • napędy dłoniowe ryglowane awaryjne, odryglowywane przez obrót bądź wyciągnięcie guzika

Napędy są dostępne w 6 kolorach guzików: czerwonym, zielonym, żółtym, czarnym, niebieskim, białym.

Elementy łączeniowe

Fot. 2. Elementy łączeniowe: a) EF22X (1NO), b) EF22Y (1NC), c) uniwersalny blok podświetlający EF22L.Fot. 2. Elementy łączeniowe:
a) EF22X (1NO),
b) EF22Y (1NC),
c) uniwersalny blok podświetlający EF22L.

Do podłączenia przewodów w serii NEK22M wykorzystano element łączeniowy typu EF22, znany z serii przycisków sterowniczych NEF22 (wykonanie z tworzywa), produkowanych przez SN PROMET. Elementy łączeniowe EF22 posiadają dwa zaczepy montażowe – stały i ruchomy. Mocowane są zatrzaskowo do korpusu pośredniego przycisku w sposób szybki i łatwy. Charakteryzuje je łatwy dostęp do przewodów wiodących prąd, które mocowane są za pomocą wkrętów M3.

Element łączeniowy EF22X w kolorze zielonym posiada jeden zestyk zwierny (1NO), a EF22Y w kolorze czerwonym jeden zestyk rozwierny (1NC). Zastosowanie elementów w odmiennych kolorach ma na celu prostą i szybką identyfikację kombinacji styków przycisku. Przyciski serii NEK22M z napędem pokrętnym, zamkowym oraz z elementem podświetlającym pozwalają na zamontowanie maksymalnie 4 elementów łączeniowych EF22. Pozostałe rodzaje przycisków umożliwiają instalację elementów łączeniowych aż z 6 torami prądowymi w dowolnej konfiguracji.

Elementy łączeniowe EF22Y spełniają wymagania otwierania skutecznego.

Element podświetlający

Fot. 3. Kompletne przyciski sterownicze: a) uszczelniony kryty NEK22M-UKn, b) wystający NEK22M-Wg, c) dłoniowy awaryjny NEK22M-DR.Fot. 3. Kompletne przyciski sterownicze:
a) uszczelniony kryty NEK22M-UKn,
b) wystający NEK22M-Wg,
c) dłoniowy awaryjny NEK22M-DR.

Podświetlanie zastosowano w kilku rodzajach przycisków z guzikami: krytymi, wystającymi, dłoniowym oraz w przyciskach pokrętnych z podświetlanym piórkiem. Jako element podświetlający użyte zostały diody LED. W elementach podświetlających wykorzystano uniwersalny moduł elektroniczny, który może pracować z dowolnym napięciem podświetlającym z zakresu 24V-230 V zarówno prądu stałego jak i przemiennego. Elementy podświetlające typu EF22L są dostępne w kolorach odpowiadających kolorom guzików: czerwony, zielony, żółty, niebieski, biały.

Montaż przycisków

Montażu przycisku dokonuje się poprzez włożenie członu napędowego wraz z uszczelką do otworu montażowego od strony czołowej pulpitu, a następnie nakręcenie do oporu nakrętki mocującej pod pulpitem. Do tak unieruchomionego napędu mocuje się korpus pośredni. Elementy łączeniowe EF22 oraz element podświetlający EF22L mocowane są zatrzaskowo do korpusu pośredniego.

Lampki sygnalizacyjne

Lampki sygnalizacyjne: a) NEK22M-LDb (biała, klosz płaski), b) NEK22M-LDSn (niebieska, klosz sferyczny).Fot. 4. Lampki sygnalizacyjne:
a) NEK22M-LDb (biała, klosz płaski),
b) NEK22M-LDSn (niebieska, klosz sferyczny).

Diodowe lampki NEK22M-LD są rozszerzeniem i uzupełnieniem serii najnowszych przycisków sterowniczych NEK22M. Lampki te, podobnie jak przyciski, posiadają metalowe korpusy i są przeznaczone do montażu w znormalizowanych otworach Ø 22,5 mm. Jako element podświetlający wykorzystano ten sam uniwersalny moduł podświetlający co w przyciskach. Daje on jednakową jasność świecenia lampek w pełnym zakresie zasilania 24-230 V AC/DC.

Lampki NEK22M-LD występują w wersji z kloszem płaskim oraz sferycznym. Klosze dostępne są w pięciu podstawowych kolorach: żółtym, czerwonym, zielonym, niebieskim i białym.

Nowa seria przycisków sterowniczych i lampek sygnalizacyjnych NEK22M wykonanych z metalu jest połączeniem wszystkich atutów jakie charakteryzują serie przycisków NEF22 i NEF30 oraz lampek NEF30-LD.

 • metalowe korpusy,
 • modułowa budowa przycisków i lampek,
 • uniwersalne elementy podświetlające na napięcie 24 V-230 V AC/DC,
 • możliwość konfiguracji elementów łączeniowych do 6 torów prądowych,
 • wysoki stopień ochrony IP,
 • ardzo dobra trwałość mechaniczna,
 • montaż do najbardziej popularnych otworów o średnicy Ø 22,5 mm,
 • estetyka wykonania.
Fot. 5. Wyposażenie dodatkowe: osłony przeciwbryzgoweFot. 5. Wyposażenie dodatkowe: osłony przeciwbryzgowe

Jako uzupełnienie serii proponowane są nowe osłony przeciwbryzgowe dodatkowo chroniące przyciski przed wodą i pyłem. Osłony przeznaczone są do przycisków z guzikiem krytym oraz wystającym. Do całej serii pasują również pozostałe akcesoria do przycisków produkowane przez SN PROMET, takie jak żółte pierścienie czy tabliczki opisowe.

Wszystko to sprawia, że seria NEK22M jest funkcjonalna i pozwala na elastyczne dobranie konfiguracji do konkretnych potrzeb.