Google+
Advertisement

Mija właśnie 10 lat, od kiedy pierwsi użytkownicy w Polsce zainstalowali nowoczesne, inteligentne instalacje elektryczne w oparciu o system LCN dostarczany przez firmę LCN POLSKA, który oferuje w każdym mieszkaniu lub domu nie tylko największą funkcjonalność, najwyższe bezpieczeństwo i maksymalny komfort, ale jednocześnie pozwala także na oszczędzanie drogiej energii.

Komfortowe oszczędzanie energii

Na pierwszy rzut oka budynek wyposażony w LCN niczym nie różni się od domu lub mieszkania wyposażonego w konwencjonalną instalację. Wynika to z faktu, że moduły LCN znajdują się w rozdzielnicach elektrycznych lub też w niewidoczny sposób są umieszczone w puszkach za włącznikami lub przyciskami. Jedynymi wyróżnikami wskazującymi na istnienie inteligentnego systemu sterowania budynkiem mogą być panele sterujące i informacyjne z serii LCN-GT wyróżniające się nowoczesnym kształtem i elegancją. Umożliwiają one łatwą obsługę systemu LCN, a na wyświetlaczu prezentują najrozmaitsze informacje.

Automatyczne oszczędzanie energii

System LCN stanowi podstawę inteligentnego domu – gdyż zdejmuje z jego mieszkańców wiele obowiązków, co jest nie tylko komfortowe, ale także pozwala oszczędzać energię. LCN dba przykładowo o to, aby zawory w grzejnikach c.o. zamykały się automatycznie podczas wietrzenia a poszczególne pomieszczenia były ogrzewane tylko w czasie określonym przez mieszkańca. LCN może sterować również markizami, żaluzjami i roletami zewnętrznymi w zależności od siły wiatru, deszczu lub słońca i dbać o to, by latem pomieszczenia nie nagrzewały się nadmiernie, natomiast zimą może dbać o to, by w pomieszczeniach pozostawało ciepło, którego wytworzenie jest przecież drogie.

LCN może także i w nocy automatycznie włączać oświetlenie korytarza o zmniejszonym natężeniu, gdy na korytarzu pojawi się jakaś osoba; gdy domownik wychodzi z domu, LCN zadba o automatyczne wyłączenie wszystkich urządzeń elektrycznych; LCN może gasić światło w niewykorzystywanych pomieszczeniach lub też włączać oświetlenie pomieszczenia tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu przebywa jakaś osoba.

Wszystkie podane przykłady pokazują, że oszczędzanie energii nie jest związane z wyrzeczeniami, lecz zwiększa komfort mieszkalny, gdy w mieszkaniu jest zainstalowany system LCN.

Fot. 1. Rozdzielnia z systemem LCN. Fot. 1. Rozdzielnia z systemem LCN.

Komfort i bezpieczeństwo w jednym

Ale LCN nie tylko oszczędza energię, lecz zapewnia także mieszkańcom domu wyposażonego w niego wysoki „poziom dobrego samopoczucia”. System LCN umożliwia przykładowo, by w każdym pomieszczeniu temperatura była automatycznie ustawiana stosownie do indywidualnych życzeń użytkownika. Wystarczy jedno polecenie, by LCN ustawił najrozmaitsze sceny świetlne, raz wstępnie zaprogramowane przez użytkownika. Niezależnie od natężenia światła słonecznego LCN może także ustawiać zawsze na stałą wartość natężenie oświetlenia w pomieszczeniu [...]

LCN zapewnia także więcej bezpieczeństwa. System LCN jest wyposażony we wszystkie funkcje instalacji antywłamaniowej, po zapadnięciu zmroku automatycznie włącza oświetlenie zewnętrzne, gdy do obiektu zbliżają się osoby, otwiera drzwi wejściowe, a także wyłącza alarm po rozpoznaniu odcisków palców autoryzowanej osoby.

Przy całej mnogości funkcji obsługa LCN jest dziecinnie prosta i może odbywać się w pełni zgodnie z życzeniami użytkownika. W najprostszym przypadku LCN obsługuje się za pomocą konwencjonalnych przycisków i włączników. Panele sterujące i informacyjne z serii LCN-GT oferują domownikom znacznie więcej możliwości. Przykładowo umieszczenie panelu przy drzwiach wejściowych pozwala na błyskawiczne sprawdzenie przy wychodzeniu z domu, czy wszystkie okna są zamknięte. Dodatkowo za jednym dotknięciem przycisku można odłączyć zasilanie wszystkich urządzeń elektrycznych i jednocześnie uzbroić alarm. Na panelach można wyświetlać także aktualną temperaturę na zewnątrz, co pozwala na błyskawiczne upewnienie się, czy trzeba wziąć ze sobą płaszcz czy też nie.

LCN można sterować także bezprzewodowo a zapewniają to obok czujek ruchu także transpondery i piloty zdalnego sterowania. Aby uruchomić daną funkcję wystarczy przytrzymać transponder przy czujniku lub też mieć go przy sobie wchodząc do pomieszczenia wyposażonego w odpowiedni czujnik. Piloty zdalnego sterowania pozwalają na wygodne aktywowanie dowolnych funkcji z sofy lub łóżka. Za pośrednictwem komputera, tableta lub telefonu komórkowego można mieć dostęp do systemu LCN, aby wyświetlać informacje lub aktywować polecenia przełączania – i to z każdego miejsca na świecie.

Możliwości dzięki magistrali LCN

W instalacji LCN wszystkie moduły połączone są ze sobą za pomocą standardowego przewodu instalacyjnego z jedną dodatkową żyłą (np. YDY 4x1,5). Ta żyła służy do transmisji danych, za pomocą której komputery i moduły LCN wymieniają ze sobą dane, a czujniki dostarczają informacje. W ten sposób system LCN może otrzymywać dane dot. prędkości wiatru, deszczu, natężenia promieniowania słonecznego, temperatury w pomieszczeniach, natężenia oświetlenia, jakości powietrza lub też obecności osób i dbać o to, by mieszkanie lub dom reagował „inteligentnie” na zdarzenia. Podczas parametryzacji systemu instalator określa, które moduły mają reagować na polecenia lub wartości pomiarowe. W ten sposób LCN można dopasować do (prawie) każdego życzenia klienta.

Fot. 2. Panele serii LCN-GT. Fot. 2. Panele serii LCN-GT.

LCN – Local Control Network

LCN stanowi podstawę inteligentnego okablowania systemu sterowania budynkiem. Magistrala instalacyjna firmy Issendorff KG z Rethen pozwala na realizowanie projektów w każdej skali: od małego mieszkania na wynajem aż po drapacz chmur. Jednocześnie LCN pod względem wydajności systemu zajmuje czołowe miejsce wśród magistral instalacyjnych.

LCN oferuje zdecydowane korzyści, m.in. z następujących powodów:

  • W LCN nie jest wymagane specjalne okablowanie/jedna wolna żyła w standardowym przewodzie instalacyjnym wystarczy do połączenia inteligentnych modułów LCN w jedną sieć tj. Local Control Network.
  • Moduły są w dużym stopniu zintegrowane, co oznacza, że w instalacji potrzebna jest mniejsza ilość podzespołów, a to zapewnia przejrzystą instalację i wysokie bezpieczeństwo systemu.
  • W LCN można bez najmniejszego problemu wykorzystywać tanie, dostępne na rynku podzespoły jak np. kontaktrony okienne.
  • LCN dysponuje wyjątkowym systemem trzystopniowego potwierdzania i sygnalizacji przez co pozwala tworzyć bardzo zaawansowane technicznie instalacje z rozległym monitoringiem budynku, gdyż dostarczane są rzeczywiste informacje zwrotne o zdarzeniach.
  • LCN można elastycznie dopasować do życzeń i wyobrażeń klienta.
  • LCN posiada ponad 20-letnie doświadczenie na świecie, w tym 10-letnie w Polsce, dostarczając system najwyższej jakości.
  • LCN można bardzo prosto zainstalować oraz sparametryzować.

red.

 

Megger przyrządy pomiarowe nr 1 na świecie - niezawodne w każdych warunkach - gwarantowana wiarygodność i powtarzalność pomiarów - ...mierzymy od 1889 roku