Google+

Firma Eaton wprowadziła na rynek nowy produkt – sterowniki do zdalnego zarządzania systemem sterowania domem xComfort z urządzeń mobilnych.

Fot. 2. a) odbiornik sterujący b)
bezprzewodowy elektrozawór
grzejnikowy.Fot. 2. a) odbiornik sterujący
b) bezprzewodowy elektrozawór grzejnikowy.

System umożliwia zarządzanie oraz wizualizację systemu xComfort z dowolnego miejsca na świecie. Technologią Smart Home Controller (fot. 1) możemy zarządzać na 3 sposoby:

  • za pomocą urządzeń opartych o system operacyjny iOS (iPhone, iPad),
  • poprzez urządzenia mobilne wykorzystujące system Android (smartfony, tablety),
  • przez przeglądarkę WWW.
Fot. 3. Bezprzewodowy: a) przycisk uniwersalny, b) termostat.Fot. 3. Bezprzewodowy: a) przycisk uniwersalny,
b) termostat.
Fot. 4. Sterowanie i wizualizacja.Fot. 4. Sterowanie i wizualizacja.Fot. 5. Zarządzanie ogrzewaniem.Fot. 5. Zarządzanie ogrzewaniem.Fot. 6. Sceny świetlne.Fot. 6. Sceny świetlne.Fot. 8. Wykres archiwalny z czujnika.Fot. 8. Wykres archiwalny z czujnika.

Jeśli znajdujemy się w obrębie domu bądź mieszkania, wystarczy podłączyć sterownik do routera WiFi. Jeśli router podłączymy do modemy internetowego, możliwy staje się także dostęp zdalny. Komunikacja w takim przypadku przebiegać będzie za pośrednictwem serwera Eaton. Korzyści jakie niesie takie rozwiązanie to przede wszystkim wysokiej klasy zabezpieczenia transmisji oraz opcja Plug & Play, czyli „podłącz i używaj”, co znacznie ułatwia i przyspiesza konfigurację sprzętu.

Z kolei komunikacja Smart Home Controllera z urządzeniami systemu xComfortu, czyli odbiornikami – urządzeniami wykonawczymi (fot. 2) i czujnikami (fot. 3) itd. odbywa się bezprzewodowo na częstotliwości 868,3 MHz. Wraz ze Smart Home Controllerem wprowadzone zostały dedykowane aplikacje na iOS’a i Androida. Aplikacje mobilne pozwalają ich użytkownikom szybko i komfortowo regulować oświetlenie, ogrzewanie, czy też sterować roletami za pośrednictwem smartfonów – elastycznie z domu lub z dowolnego miejsca na świecie.

Użytkownicy systemu będący poza domem, są na bieżąco informowani przez SMS-a i/lub maila o nietypowych zdarzeniach, takich jak włamanie, wykrycie zalania, itp., co daje szanse na błyskawiczną reakcje.

Jedną z wielu przydatnych funkcji systemu jest np. możliwość zarządzania ogrzewaniem. Użytkownicy mają możliwość włączyć je przed przyjazdem do domu i wrócić po pracy do ciepłego, przytulnego domowego zacisza. Aplikacje na iOS’a i Androida funkcjonują w oparciu o podział na „Strefy”, np. pomieszczenia: salon, kuchnia, sypialnia. Każda ze stref oferuje sterowanie urządzeniami i podgląd aktualnych stanów czujników (fot. 4), zarządzenie automatyką ogrzewania/chłodzenia (fot. 5), uruchamianie i możliwością konfigurowania scen świetlnych przez użytkownika (fot. 6), podgląd z kamer IP (fot. 7) oraz ustawianie funkcji logicznych (warunkowego uruchamiania się urządzeń), makr, czy też automatycznych programów czasowych. Ponadto aplikacja przechowuje archiwalne wartości systemu xComfort, pozwalając przeglądać historię wartości z czujników (fot. 8). Intuicyjna struktura i przyjazny interfejs zapewnia szybki dostęp do szukanej funkcji.

Aplikacje można pobrać bezpłatnie z Apple Store oraz w Google Play. Przed zakupem Smart Home Controllera istnieje możliwość przetestowania działania aplikacji podłączając się do tzw. „domu demo”.

System posiada również wbudowane funkcje do zarządzania mediami, dające użytkownikowi podgląd z poziomu aplikacji na aktualne i archiwalne zużycie mediów (fot. 9). Do współpracy z nim, system xComfort posiada w ofercie 16 A czujnik do pomiaru energii – bezpośrednio włączany w obwód lub jako przejściówka do istniejącego gniazda elektrycznego oraz w wersji z jednofazowym przekładnikiem do pomiaru większych obciążeń (do 100 A). W ofercie dostępny jest również 2-kanałowy nadajnik z wejściem impulsowym do odczytu wskazań z dwóch urządzeń typu – licznik energii elektrycznej, gazu, wody, wyposażonych w cyfrowe wyjście impulsowe w standardzie S0. Podsumowując - nowy produkt w ofercie Eaton umożliwia sterowanie i zarządzenie oraz wizualizację systemu xComfort w szybki, komfortowy i bezpieczny sposób z dowolnego miejsca na świecie, z praktycznie dowolnej platformy.

Fot. 7. Podgląd z kamery IP.Fot. 7. Podgląd z kamery IP.

Wykorzystanie komunikacji bezprzewodowej i brak konieczności stosowania dodatkowego okablowania sprawia, że xComfort można w prosty sposób zaimplementować w każdym obiekcie. Dodatkową zaletą jest możliwość rozbudowania systemu w dowolnym momencie, co pozwala rozłożyć koszty w czasie.

Fot. 9. Zużycie energii elektrycznej w
przykładowym okresie czasowym.Fot. 9. Zużycie energii elektrycznej w przykładowym okresie czasowym.

Krystian Czerkas
Junior Product Manager
Eaton Electric Sp. z o.o.